ARGE 250


Startup'lar anlatıyor... Şehriofis.com

Barış Soydan

 

 

 Şehriofis.com kurucusu Kevser Aydın

 

“Şehriofis.com mobil profesyonellere saatlik, günlük, haftalık veya aylık olmak üzere kiralık paylaşımlı ofis çalışma alanları sağlıyor. Bizim için yerel ve global satışımıza katkıda bulunacak yatırımcılar önemli.”

 

"Nisan 2014'te aldığım yaşam koçluğu eğitimi bitince, eğitimin gidişatı esnasında edindiğim danışanlarımla koçluk seanslarına devam etmeye karar vermiştik. Bu iş için bir mekan sıkıntısı çekiyordum. Koçluk seanslarını mesai saatleri dışında kafe ve otel lobilerinde yapmak zorunda kalıyorduk. Konuşulan konuların mahremiyetinin korunması, çevrenin gürültüsü ben ve danışanlarım için çözülmesi gereken bir problem haline dönüşmüştü. Çözüm bulmalıydım... Çözüm tabii ki bir ofis edinmekti. Edineceğim ofis için üç kriterim vardı; mesai saatleri dışında kullanabilmeliydim, maliyeti düşük ve kolay ulaşılabilir olmalıydı.

Birçok sanal ofis sağlayıcıdan teklif aldım, birçok kiralık ofis baktım ve hatta kendi evimi kullanmayı bile düşündüm. Hiçbiri biraz önce bahsettiğim üç kritere birden uymuyordu. Sokaklarda yürürken kafam yukarılarda kiralık ofis bakar olmuştum. Bir gün binaların üst katlarına bakarak yürürken gözüme bir ofis ilişti; dolu bir ofisti ama "Keşke 1-2 saatliğine sahibine söylesem de burayı kullanabilsem" diye geçti aklımdan... Firmalar/şahıslar ofislerini kullanılmadıkları zaman dilimlerinde benim gibi ihtiyaç sahiplerine kiralamalıydı. Fikri hayata geçirmeliydim. 20 Ocak 2015 tarihinde "Şehr-i Ofis" profesyonel hayata "merhaba" dedi. Sistem çift yönlü işliyor. Mekan sağlayıcı ve kiracı tarafı bulunuyor. Mekan sağlayıcılar hiçbir ücret ödemeden sisteme dahil oluyorlar. Kiralamalar esnasında ise Şehr-i Ofis olarak sadece hizmet ücreti alıyoruz.

Kiracı olmak isteyenler ise bize telefon veya web sitesi üzerinden ulaşarak taleplerini iletiyorlar. Bizler de kendilerine bu konuda yardımcı oluyoruz. 20 Ocak 2015 tarihinde web sitesinin açılması ile profesyonel hayata merhaba dedi. Başarı formülümüz iş modelinin iyi kurulması, özellikle mekan sağlayıcıları ile ilk sisteme dahil olduklarında sıcak ilişkiler kurulmasıdır. Şimdiye kadar sistemde olan ofislerin yüzde 80'i kullanıldı. Doluluk oranımız da bu şekilde devam ediyor. Yurtdışına açılmak için yatırımcı görüşmeleri yapıyoruz. Şu ana kadar el sıkıştığımız bir yatırımcı olamadı maalesef. Çünkü yerel ve global satışımıza katkıda bulunacak yatırımcılar bizim için önemli. Yani yatırım derken sadece parasal yatırım aramıyoruz.”