ARGE 250


Startup’lara seviye atlatacak 4 öneri

Turkishtime Dergi

 

Ayşegül AKŞAK - ActionCOACH Türkiye - İşletme Koçu

Öğrencilik hayatından henüz çıkmış ya da akademisyenlikten hayatından girişimci hayata geçiş yapmaya niyetlenmiş olanlar için, yıllar yılı beyninin sol tarafını kullanırken birden sağ beyni kullanma durumuna geçmek gerçekten sancılı oluyor…

Biliyorsunuz, İTÜ her yıl düzenlediği BIG BANG etkinliğinde startup’larla, onlara yatırım yapmak isteyenleri buluşturuyor. Biz de İTÜ Çekirdek'te kısa süre önce tamamladığımız “I2C- From Incubation to Commercialization” hızlandırma programının mezunları ile bir araya geldik geçenlerde. İTÜ, TEB ve ActionCOACH işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz I2C Programı katılımcıları da müthiş gelecek vadeden startup’lardan oluşuyordu. Henüz fikir aşamasındayken kol kola girdiğimiz startup’lardan kimilerininin ilk satışlarına, kimilerinin ilk siparişlerine destek verdik. Bir araya geldiğimizde konuştuğumuz konu da buydu. Yani, kuluçkadan ticarete, bir startup’ın geçtiği kritik kavşaklar? İTÜ Çekirdek startup’ları Tarsus, Yağmur, Dormio- Sefa ve Walkover- Tuğra’nın yorumlarını, tüm girişimcilere ders olması için aktarmak istiyorum.

 

1- Filmi ileri sarmak: Özellikle öğrencilik hayatından henüz çıkmış ya da akademisyenlikten hayatından girişimci hayata geçiş yapmaya niyetlenmiş olanlar için, yıllar yılı beyninin sol tarafını kullanırken birden sağ beyni kullanma durumuna geçmek gerçekten sancılı oluyor. Bunu, Daha önce arkadan çekişli bir araba ile tırmanırken, birden 4 x 4 araba ile tırmanıyorum hissi oluyor'' diye tarif ediyorlar.

AKSİYON: Biliyorsunuz, sağ beyinin en önemli yeteneği, ''Büyük resmi'' hayal edebilmesidir. Girişimcinin de usanmadan yapması gereken şey aslında sürekli büyük resmi hayal etmektir. Bir resim defteri ve kuru boyalar alın. Güzel bir müzik eşliğinde, şu an kuluçkada olan fikrinizin, olgunlaşmış, büyümüş ve ticari değer yaratır hale geldiği 2-3 yıl sonranın resmini çizin. Bırakın boya kalemleri sizi alsın götürsün. Bu konuda Patti Dobrowolski’nin ''Drawing Your Dreams Into Reality'' videosunu YouTube’da bulup izlemenizi öneririm.

 

2- Sabit zihniyetten büyüyen zihniyete geçmek:   Stanford Üniversitesi profesörlerinden Carol Dweck’in kitabı Growth Mindset’i okumak birçok girişimci için dönüm noktası oluyor. Bu kitap, ''Neden olmaz'' yerine ''Nasıl oldurturum?'' sorusunu sormak gereğini anlatıyor. Zihnimiz bizi yönetiyorsa, önce onu yeniden kodlamalıyız öğle değil mi?

AKSİYON: Sürekli şu 3 soruyu sorun: Başka ne yapabilirim? Her şeye rağmen başka ne yapabilirim? İstediğim sonuca ulaşmak için ben kim olmalıyım? Yeteneklerim ne olmalı? Alışkanlıklarım ne olmalı? Startup’ımın geleceğini şimdiki imkanlarımın içine mi sığdırmalıyım, yoksa “İmkanlarımı nasıl genişletirim?” sorusuna mı odaklanmalıyım? Kısacası sürekli soru sorun ve kendinize hata yapma şansı verin.

 

3- “DISC Davranış Profili”: İşte, İTÜ Çekirdek girişimcilerimizin döndükleri en önemli kavşak… İletişimin kuralları hızla değişiyor. Dr. Tony Alessandra'nın deyimiyle ''Altın kural'', yani “Sana nasıl davranılmasını istiyorsan sen de karşındakine öyle davran” devri kapandı. Şimdi sıra ''Platinkural''da. Yani, kendini tanı, karşındakini tanı, onun kendisine nasıl davranılmasını istediğini anla, ona göre davran. Japonca konuşan birisi ile Türkçe anlaşabilir misiniz? DISC Davranış profilini öğrenmek, startup’larımız için derin bir aydınlanma yarattı. Kendilerini tıpkı bir DISC Scanner’ı gibi yetiştirdiler. Scanner her yerde her amaç için çalışmaya başladı. Gerek takımlarını kurarken, gerek yatırımcı sunumlarında, gerekse satışlarında, her yerde. Yaşasın DISC.

Aksiyon: DISC Davranış Profili’ni öğrenin. Sadece profilinizin ne olduğunu değil, DISC’i özel hayatınızda, takımınızı kurarken, pazarlama ve satışta, hatta tahsilat yaparken nasıl kullanacağınızı öğrenin.

 

4- Evangelism ve Guy Kawasaki - Simon Sinek: “Golden Circles”: Hem hayata hem de işe bakış açınızı değiştirecek iki şahane yaklaşım... Neden bu işi yapıyorsunuz? Neden kurdunuz? Vaadiniz ne, amacınız ne? İnsanlar ne yaptığınızı değil, neden yaptığınızı satın alırlar. İşinizi anlatırken siz neyi anlatıyorsunuz? Diğerlerinden orası, burası farklı olan ürününüzü mü, var olma amacınızı mı? Dünyada hangi derdi çözeceğinizi mi?

AKSİYON: Udemy'den Guy Kawasaki'nin “The Art of Evangelism” eğitimini alıyorsunuz, yanına bir demet Simon Sinek’in “Start With Why” kitabını ekliyorsunuz. …Ve işte tüüüüüm girişimcilik hayatınız boyunca sizi her düştüğünüzde yerden kaldıracak, her yorulduğunuzda yeniden başlatacak İKSİR elleriniz arasında!