ARGE 250


Türk startup'a İngiltere’den 1,2 milyon dolar yatırım

Barış Soydan

İki genç girişimcinin geliştirdiği, 8 ay gibi kısa bir süre içinde 100 bini aşkın kullanıcıya ulaşmayı başaran mobil uygulama SupportGirls tüm dünyada büyük ilgi görüyor. Uygulama, İngiltere merkezli Harlex Projects’ten aldığı 1,2 milyon dolarlık yatırımın ardından gözünü yeni pazarlara dikti. Konuma göre arama özelliğinin yanı sıra yazılı ve görüntülü sohbet özellikleri de bulunan SupportGirls, dünyanın kendi alanında en çok tercih edilen uygulaması olmaya aday.

Türk girişimciler Berhan Kongel ve Cömert Tülümen tarafından geliştirilen mobil uygulama SupportGirls, tüm dünyada büyük ilgi görüyor. 2015’in Mayıs ayında kullanıma sunulmasının ardından, yalnızca 4 ay içinde 40 bin kullanıcıya ulaşan uygulama, uluslararası yatırım şirketlerinin de radarına girdi. İngiltere merkezli Harlex Projects’ten aldığı 1,2 milyon dolar tutarındaki yatırım sonrasında Avrupa’nın yanı sıra Türkiye, Ortadoğu ile Kuzey Afrika pazarlarında hızla büyüyen SupportGirls’ün bugün 100 binden fazla kullanıcısı bulunuyor. 2016 yılında 500 bin kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen ve şimdiden 7 ülkenin mobil marketlerinde ilk 10 uygulama arasına giren SupportGirls, özellikle Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında liderliğe oynamayı amaçlıyor.

SupportGirls, bugüne dek geliştirilen arkadaşlık ve ‘online dating’ platformlarından farklı olarak, kadınlarda ve erkeklerde sadece belirli grupları hedefliyor. Uygulama, kullanıcıların belirlenen gruplara uygunluğunu, arka planda çalışan reyting, otomatik filtreleme ve hesap onaylama algoritmalarıyla sağlıyor.
SupportGirls’ü hayata geçiren girişimciler Berhan Kongel ve Cömert Tülümen, uygulamayı geliştirirken insanların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmayı hedeflediklerinin altını çiziyor.

Uygulamayı geliştirmeden önce ayrıntılı pazar araştırmaları yaptıklarını ifade eden Berhan Kongel, “Kadın profiller, ayaklarını yerden kesecek, başarılı, hem eğlenebileceği hem de evlenebileceği bir erkek ararken; erkek profiller de güzel kadınlarla beraber görünmek istiyorlar. Biz, şu anda hedeflediğimiz pazarlarda bunu gerçeğe dönüştüren en iyi uygulama olduğumuza inanıyoruz. İnsanların hayallerini gerçeğe dönüştürmek için yola çıktık ve bunu başardığımızı görmekten mutluyuz” dedi.
Kadınların şimdilik herhangi bir ücret ödemeden kullanabildikleri SupportGirls için erkek kullanıcıların ayda 50 dolar ödediklerini söyleyen Cömert Tülümen, “Şu anda 100 bini aşkın kullanıcımızın 5 binini premium erkek kullanıcılar oluşturuyor, bunların da yüzde 20’si Türkiye’den. Kullanıma sunulalı henüz 8 ay olmasına karşın, uygulamanın gerek yatırımcılardan gerekse kullanıcılardan gördüğü ilginin yanında, ‘online dating’ alanında uluslararası başarı yakalayan ilk Türk girişimi olması da yeni pazarlara açılmamız konusunda bizi cesaretlendiriyor. Hedefimiz, 2016 yılında hızlı büyüdüğümüz Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında daha da güçlenerek en az 15 ülkenin mobil marketlerinde ilk 5 uygulama arasına girmek” diye konuştu.

iOS ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda kullanılabilen SupportGirls’te, kullanıcılar, yaş grubunun yanı sıra diğer kullanıcıların konumuna göre arama yapabiliyor, birbirleriyle uygulama üzerinden yazılı ve görüntülü sohbet edebiliyorlar.
Uygulamanın indirilebileceği linkler şu şekilde:

iOS: https://itunes.apple.com/us/app/supportgirls-meet-...
Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com....
Web: https://www.supportgirls.com