OSB Yıldızları Araştırmması


TÜRKİYE’NİN EN HIZLI BÜYÜYEN 10 FINTECH STARTUP'I

Barış Soydan

Dijital eğlence sektöründe ilk tercihler arasında

Işık Uman, Payguru Yönetim Kurulu Başkanı

payguru“Yeni nesil ödeme platformu Payguru olarak uluslararası Neomobile çatısı altında yürüttüğümüz mobil ödeme hizmetlerini 2015 Haziran’ında sonuçlanan ‘management buy out’ sürecinden sonra yerli sermaye ortaklığı altında sürdürmeye başladık. BDDK Ödeme İzni çerçevesinde ödeme hizmeti sunmak üzere yapılanmış Trend Ödeme Kuruluşu A.Ş.'ye ait bir ödeme markası olarak hizmet veriyoruz. Pazarlama, biletleme, kupon ve kampanya gibi diğer teknolojik fonksiyonlarla entegre çalışarak ödeme işleme, tahsilat ve son kullanıcı akışlarında optimizasyon yaparak üye işyerleri için değer yaratmayı hedefliyoruz. Payguru mobil ödeme teknolojisi özellikle dijital eğlence sektöründe global yayıncıların mobil ödeme hizmetleri konusunda ilk tercihlerinden biri. Özellikle TFF maç biletleri, Bitaksi uygulaması ve Mavi Marmara feribot seferleri için uyguladığımız mobil ödeme hizmet ve servisleri sektörün önünü açan projeler arasında... Finans, İç Kontrol, Risk Analizi, Teknoloji, Müşteri Hizmetleri ve İş Geliştirme fonksiyonlarından oluşan 25 kişilik bir organizasyona sahip Payguru, kısa bir süre içerisinde global yayıncı ve üye işyeri ağını geliştirerek Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da olmak üzere toplam 12 ülkede 27 operatörle hizmetlerini genişletiyor."

 

 

Müşteri bağlılığı markalara kâr olarak dönüyor

Ketchup Loyalty Marketing

CEO Yalçın Can Onur

ketchup“Türkiye, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’da sadakat programları yönetimi ve danışmanlığı alanında birçok uluslararası markaya hizmet veriyoruz. Markaların mevcut müşterilerini elde tutmalarını sağlarken kampanya geri dönüş oranlarını artırıp müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. 2011 yılında kurulan Ketchup’ın İstanbul, Riyad ve Kiev ofislerinde 100’ü aşkın çalışanı bulunuyor. Müşteri bağlılığından yola çıkarak elde ettiği sonuçlar ışığında perakende, finans, akaryakıt ve telekomünikasyon gibi sektörlerde AIG, BP, Vodafone, Odeabank, Volvo, Fiat, Zorlu Holding ve Saudi Investment Bank’ın da bulunduğu müşterilere yönelik sadakat programları geliştiriyoruz. İhtiyaca özel geliştirdiği servisleri, detaylı analizler üzerinden yarattığı değerlerle ve günümüzün dijital, mobil ve sosyal medya platformları ile entegre ederek sunan Ketchup, hizmet verdiği tüm müşterilerinin kârlılığını kayda değer seviyede artıyor. Kurulduğumuz günden bu yana ABD, İngiltere ve Ortadoğu’da düzenlenen ve sektörün en önde gelen yarışmalarında, “Yılın En İyi Sadakat Programı” ve “En İyi Müşteri Etkileşimi” ödülleri de dahil olmak üzere 20’nin üzerinde uluslararası ödül kazandık. Ketchup Loyalty Marketing, aynı zamanda ABD’deki Loyalty360 derneğinin daimi üyesi ve derneğin Avrupa ayağının kurucu üyeleri arasında yer alıyor.”

 

 

Geçtiğimiz yıl yüzde 85 büyüdü

İnfodif Yazılım

CEO Kerem Çalışkan

“İnfodif Yazılım’ı 2007 yılında ‘Information Diffusion’ sloganıyla bir Ar-Ge şirketi olarak ortağım Salih Eren Parlakgümüş’le kurduk. Beş yıllık Ar-Ge sürecinin ardından geniş video analizi, görüntü işleme yeteneklerine sahip bir video analiz ve yönetim platformu geliştirdik. 2013 yılından itibaren askeri ulaşım, güvenlik ve medikal teknoloji çözümlerinden elde ettiğimiz tecrübeyi finans alanına aktararak çözümler üretmeye başladık. İnfodif özellikle mobil ticaret ve bankacılık alanında görüntü işleme tecrübesini kullanarak mobil uygulamalara müşterilerin kredi kartı, banka kartı ve sadakat kartını manuel giriş yapma bariyerini ortadan kaldıracak görüntü işleme çözümleri sunuyor. Çözümlerimiz global ölçekli mobil operatörler, dünyanın büyük bankaları ve havayolları tarafından kullanılıyor. Ek olarak İnfodif olarak kullanıcıların kimlik ve pasaport bilgilerini tarayarak hataların ve operasyonel verimsizliğin önüne geçen çözümler de sunuyoruz. Bunlara ek olarak, geleceği şekillendirecek biometri alanında yüz tanıma, duygusal tepki ve cinsiyet tespiti gibi oldukça yüksek teknoloji ve birikim gerektiren konularda uzmanlaştık.

İnfodif 2015’te Startup100 Anadolu birincilik ödülünü, 2012’de Global Entrepreneurship Program’da (GEP) ikincilik ödülünü ve 2013 yılında ilk yatırımını aldı. Geçtiğimiz üç yılda yüzde 15 büyüyen İnfodif, 2015’te bu oranı yüzde 85’e yükseltti. Ayrıca TeknoJUMP iş birliği İnfodif’e ürünleşme ve ABD, Kore, Hindistan pazarlarına açılma konularında önemli fırsatlar sundu.”

 

 

Akıllı ödeme teknolojilerine odaklanarak hızla büyüdü

Birleşik Ödeme Hizmetleri ve E-Para A.Ş.

CEO İlker Sözdinler

ilker“2010’da hayatı kolaylaştıran teknolojiler üretmek için Birleşik Ödeme’yi kurduğumuzda Türkiye’de dijitalleşmenin yaygınlaşmasının her geçen gün daha da önemli olacağını düşünen iki genç girişimciydik. Hedef olarak “akıllı ödeme teknolojileri” alanını seçtik ve bu alanda hızla büyüdük. Birleşik Ödeme, Ekim 2015’te Türkiye’nin ödeme hizmetleri ve e-para konusunda ilk lisans sahibi olan şirketlerinden biri oldu. Tamamıyla kurucu girişimciler tarafından finanse edilen şirketimiz, şu an itibariyle 5 milyon TL ödenmiş sermayeye sahip. E-para, e-cüzdan, ön ödemeli kartlar ile mobil ödeme seçeneklerinde çözümleri olan Birleşik Ödeme, kurumlara ve belediyelere yönelik fatura tahsilatı yapabilen kiosklarıyla bütünleşik bir şekilde akıllı kent teknolojileri üretiyor. Sumatik, Gazmatik ve Abonematik gibi markalarımız var ve Birleşik Ödeme’nin elektronik parasının adı ise “Parra” olacak. Birleşik Ödeme olarak ürettiğimiz inovatif, pratik, güvenilir ve farklı çözümlerle müşterilerimize ve iş ortaklarımıza avantajlar sağlamayı hedefliyoruz.”

 

 

 

 

 

Bir yılda cirosunu 47 kat artırdı

Ödeal İşyerim

CEO Fevzi Güngör

Fevzi Gungor 3"Eylül 2014 yılından bu yana hizmet sunan Ödeal İşyerim uygulaması, cep telefonlarını POS’a çevirerek herhangi bir ek maliyete katlanmak istemeyen esnaf, küçük işletme ve serbest meslek sahiplerinin kredi kartı ve banka kartı ile ödeme alabilmelerini sağlıyor. 75 ilde 60’tan fazla sektörde kullanılan uygulama en çok bilişim sektöründe tercih ediliyor. Elimizdeki son veriler doğrultusunda kullanıcı işyeri sayısı 6 bin 500’e yaklaştı ve her geçen gün artmaya devam ediyor. PCI standartlarında PCI DSS Level II’ye uyumlu, güvenirliği bu standartlarca onaylı ve sürekli denetimden geçen Ödeal İşyerim kullanıcılarına üç işgününde geri ödemesini yapıyor. Uygulama ayrıca kredi kartına iki, üç, altı ya da dokuz taksit imkanı da sunuyor. Son 12 ayda Şubat 2016 itibarıyla Ödeal İşyerim’in cirosu 47 kat arttı. Orta vadede finansal teknolojiler alanında bölgesel bir şirket olmayı amaçlıyoruz. 2016 hedefimiz ise aylık 50 milyon TL hacim ve son çeyrekte Ortadoğu bölgesinde bir lokasyonda hizmet vermek."

 

 

Satın alma sonrası yüzde 40 büyüdü

Monitise

COO Fırat İşbecer

Firat Isbecer Monitise“Yaklaşık yedi kişi olarak ve Pozitron adı altında yola çıktığımız girişimimizi 2014 yılında alanında dünya liderlerinden Monitise’a sattık. Satın alma ile birlikte Monitise’ın dünyanın birçok farklı yerindeki operasyonlarına destek olan ekibimiz yüzde 40 büyüdü. 2006’dan itibaren sektördeyiz ve Türkiye’de mobil bankacılık ve mobil ödeme ekosisteminin kurucularındanız diyebilirim. Türkiye’nin ilk uygulama tabanlı mobil bankacılığı (İŞCEP), Türkiye’nin ilk ulusal dijital cüzdanı (BKM Express) ve mobil havayolu (THY), mobil bilet uygulaması (Biletix) bizim tarafımızdan hayata geçirildi. Buna ek olarak Türkiye’den yurtdışına en büyük ihracatı yapan mobil yazılım firmasıyız. Ebay, Visa, Mastercard başta olmak üzere dünyanın en büyük firmalarına mobil ve dijital kanallarda ürün tasarlayıp, geliştirip danışmanlık veriyoruz. Türkiye’nin de en çok yazılım ihraç eden ilk 20 firmasından biriyiz. 2015 yılı bizim için Monitise bünyesi altında yaptığımız Ar-Ge çalışmalarıyla global pazarlara daha da açıldığımız bir sene oldu. Dünyanın en büyük ödeme altyapısı firmalarından Visa Europe’un uluslararası mobil projelerini İstanbul ve İzmir’deki ofislerimizden hayata geçiriyoruz. Dubai, Kaliforniya, Katar, İngiltere, İrlanda, Rusya, Fransa, Brezilya hatta Endonezya’ya bile yazılım geliştirdik. Yurtdışı faaliyetlerimiz 2016’da hızlanarak artacak.”

 

 

6.8 milyon lira girişim sermayesiyle kuruldu

Paraşüt

Kurucu Ortak Sean X. Yu

paraştt"Paraşüt, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal operasyonlarını verimli bir şekilde yapabilmelerini sağlamak amacıyla web tabanlı ön muhasebe ve finans yönetimi uygulaması olarak hizmet veriyor. 2013 yılının başında ortaklarım Andaç Türkmen ve Fahri Özkaramanlı’yla kurduk. Haziran 2014 itibarıyla da hizmet vermeye başladık. www.parasut.com adresinden ulaşılabilen uygulamada işletmelere yönelik gelir ve gider faturaları oluşturma, tahsilat ve ödemelerin hatırlatılması, kredi kartı ile online tahsilat, maaş takibi, e-fatura, e-arşiv, cari hesap yönetimi gibi temel finansal hizmetler kolay ve anlaşılır şekilde sunuluyor. Paraşüt sayesinde işletmeler, finansal operasyonları için daha az zaman harcayarak nakit akışlarını ve cari hesaplarını internetin olduğu her yerden kolaylıkla istediği her an yönetebiliyor. Paraşüt’ün bir diğer rakiplerinden ayrılan yönü de melek yatırım aşamasını atlayıp direkt girişim sermayesi fonu alarak kurulması.. İlk tur yatırımını 2013’te İstanbul merkezli girişim sermayesi fonu Revo Capital ve Silikon Vadisi merkezli Ribbit Capital’den toplamda 1.6 milyon TL olarak aldı. 2015 Nisan’ında ise yine Revo ve Ribbit Capital’den toplam 5.2 milyon TL alarak ikinci yatırım turunu kapadı."

 

 

 

16 milyon TL yatırım almayı başardı

Iyzico

CEO Barbaros Özbugutu

BARBAROS OZBUGUTU“Kurucu ortağım Tahsin Isin’in ve benim Avrupa’da e-ticaret ve ödeme sistemleri alanlarında Firstdata, ClickandBuy, Klarna gibi saygın şirketlerde kariyerlerimiz vardı. Ödeme sistemi yönetim platformu İyzico’yu 2012 yılında İstanbul’da kurduk. Son bir yıl içinde IFC başta olmak üzere 212, Speed Invest ve Endeavor Catalyst gibi kurumlardan toplam 16 milyon TL yatırım aldık ve İran’ın 20,5 milyar dolarlık online ödeme işleminin yapıldığı 231 milyon banka kartını barındıran Shetab kart sistemine entegre olarak çok büyük bir ekonomiyi dünyaya açtık. 29 bin kayıtlı üye işyeri sayısına ulaşan İyzico, yıllık işlem hacmini de aynı dönemde yüzde 900 artırmayı başardı. E-ticaret sektöründe önemli bir boşluğu dolduran İyzico, kısa sayılabilecek bir sürede önemli bir başarı göstererek 28 bin kayıtlı üye işyeri sayısına ulaştı. Türkiye’de 14 farklı banka ve ödeme yöntemiyle entegre olan İyzico, İran iş birliği ile birlikte dördüncü yılına bölgenin ödeme şampiyonu olma hedefiyle giriyor. Türkiye’de ödeme sistemleri alanında öncü ve yenlikçi konumumuzu koruyarak, bölgemizde de ödeme sistemi şampiyonu olma yolunda emin adımlarla ilerlemeyi sürdüreceğiz. Ülkeler arası ödemelerin daha kolay yapılmasını sağlayacak ve Türkiye’deki şirketlerin yurtdışına satış yapabilmelerini kolaylaştıracak çözümler üzerine odaklanmaya devam edeceğiz.”

 

 

BDDK lisans hazırlık süreçlerini tamamladı

Çevrimiçi Ödeme Hizmetleri

Genel Müdür Sait Ayaydın

Sait ayaydın“HGS kredi yüklemenizi ofisinizde otururken, yurtdışı çıkış harcınızı uçağınıza yetişmeye çalışırken taksi koltuğunda, şehiriçi toplu ulaşımda kullandığınız kartınızın para yüklemesini evinizde TV seyrederken yapmak istemez misiniz, diye soruyoruz insanlara. Çevrimiçi’yle bütün bu ödemeleri güvenli, hızlı ve kolay şekilde web, SMS ya da mobil uygulama arayüzlerini kullanarak faturalı GSM hatlarınızda faturalarınıza yansımasını, faturasız GSM hatlarınızdan ise TL/Krş karşılığı düşülmesini onaylayarak ödeyebiliyorsunuz. GSM operatörlerinin mobil ödeme iş ortağı olan Çevrimiçi Ödeme Hizmetleri, 2014 yılında bu amaçlarla özellikle günlük hayatımızda mobil ödeme sistemlerinin daha fazla kullanımını geliştirmek vizyonuyla kuruldu. Çevrimiçi Ödeme Hizmetleri kuruluşundan kısa bir süre sonra aldığı yatırım ile BBDK'nın ödeme kuruluşları ile ilgili lisansına hazırlık süreçlerini tamamladı. Lisansa sahip olmasının ardından çok hızlı büyümeyi planladığı elektronik ticaret ve diğer dijital alanların yanı sıra kamu ve ulaşım projeleri, perakende gibi fiziksel hayatta yer alan birçok sektörlerde mobil ödemenin gelişimini hedefliyor.”

 

 

Fikir aşamasında Girişim Fabrikası’ndan yatırım aldı

Mekansal İşler

Kurucu Ortak Anıl Çelik

mekansal“Mekansal İşler’i 2014 yılında Nilgün Çelik ile birlikte kurduk. Fikir aşamasındayken Girişim Fabrikası’ndan yatırım aldık, Ar-Ge destekleri ve öz kaynaklarımız ile 2015 yılının ortalarında ticarileşme aşamasına geçtik. İlk günden itibaren büyük kurumların lokasyon ile ilişkili problemlerini çözmeyi hedefledik ve bu kapsamda özellikle sigorta sektörü için veri odaklı karar destek sistemleri üretmeye başladık. UrbanStat bugün itibarıyla sigorta şirketlerinin daha iyi bir şekilde risk seçimi ve ürün fiyatlandırma politikaları belirlemelerine destek olan, sel, fırtına, heyelan, deprem, tornado ve dolu gibi doğal afetleri analiz ederek risk mühendisliği, underwriting ve reasürans süreçlerini optimize etmelerini ve maliyetlerini azaltmalarını sağlayan bir teknoloji ürünü haline geldi. Türkiye pazarında önemli sigorta şirketleri tarafından kullanılan UrbanStat, Amerika pazarında da ilgi görmeye başladı. Önümüzdeki dönemde ABD, Türkiye ve EMEA’dan yatırımcıların da katıldığı bir yatırım turu ile ABD ve EMEA pazarına açılmayı hedefliyoruz.”