AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Türkiye'nin ilk unicorn’u 'Peak' yaptı!

Turkishtime Dergi

Türkiye’nin en büyük dijital satışlarına ismini yazdıran Sidar Şahin, şimdi de oyun şirketi Peak’i 1.8 milyar dolara ABD’li Zynga’ya satmasıyla Türkiye’nin ilk unicorn’u oldu.

ABD merkezli oyun şirketi Zynga, Türk dijital oyun şirketi Peak Games'i 1.8 milyar dolara satın aldı. Zynga, kendi tarihinin en büyük şirket satın almasını yaparken, Peak, değeri 1 milyar doları geçen bir startup için kullanılan ‘unicorn’ tabirini alan ilk Türk şirketi oldu. Ayrıca Trendyol'dan sonra internet alanında Türkiye'nin en büyük satın alması oldu. Ödemenin yarısının nakit yarısının da Zynga hissesi olarak ödeneceği belirtildi. Zynga’nın hisseleri bu yıl yaklaşık yüzde 50 artış yaptı ve hisseler Cuma günü itibariyle 9.15 dolardan kapandı. Satın alma ile Peak'in Kurucusu Sidar Şahin, Zynga’nın çok önemli bir hissedarı olacak. Peak'in popüler oyunları Toon Blast ve Toy Blast de Zynga'ya geçiyor.

Öte yandan Peak satın alması Zynga’nın şimdiye kadar yaptığı en büyük satın alma oldu. Bu satınalma, Uber’in Careem’i 3.1 milyar dolara satın almasından sonra Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yapılan en büyük satın alma oldu. Türkçe kelime anlamı ‘zirve’ olan Peak, böylece ismi gibi satınalmalarda da 'pik' yapmış oldu!

İlk çeyrekte satış tamam

Paylaşılan bilgilere göre günlük ortalama 193 ülkede 12 milyonu aşkın aktif kullanıcısı olan Peak satın almasının Zynga’nın günlük aktif ortalama kullanıcı sayısını yüzde 60 oranında artırması bekleniyor. Satın alma ile birlikte Peak ekibi Zynga bünyesine katılacak. Söz konusu satın alma anlaşmasının bu yılın 3. çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Anlaşma ile sadece ortaklık yapısı değişen Peak, faaliyetlerini ekibinde ve yönetiminde hiçbir değişiklik olmadan kendi markası altında sürdürecek. Peak, bir Türk şirketi olarak kalmaya devam ederken, sadece hisselerini Zynga’ya devredecek. Peak, mühendislik, sanat, tasarım, işletme ve sosyal bilimler dallarında Türkiye’nin 35 farklı üniversitesinde eğitim görmüş 100 kişilik bir ekipten oluşuyor. Ekibin yaş ortalaması 29.

"Global oyun sektörünün devi"

Video konferansla anlaşmayı değerlendiren Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü, anlaşmaya stratejik ortalık olarak baktıklarını ve 10 yıl içinde global mobil oyun sektörünün devlerinden birini Türkiye'den çıkardıklarını vurguladı.

İnönü, şunları kaydetti: "Bu hem Peak hem de Türkiye adına gurur verici. Kısa vadeli başarılara odaklanmadık. Yılmadık. Şansımız, işin başında bize inanan şirketler oldu, yatırımlar aldık ve bir sürü deneme yapma fırsatı yarattı. Başarısızlıklarımız da oldu. Yarattığımız etkiyi daha da artırmak adına, stratejik bir ortak ile güç birliği yapmak için en doğru zamanı bekledik. Zynga'nın bu stratejik birliktelik için en doğru şirket olduğuna inanıyoruz.”

izlesene.com ve Trendyol’da da 40 yaşındaki Sidar Şahin’in imzası var

Peak aslında 40 yaşındaki İstanbul doğumlu Sidar Şahin’in dördüncü exit’i… Şahin, üniversitede okurken girişimciliğe adım atarak, Boğaziçi'ni yarıda bırakıyor. İlk girişimi, 2003’te kurduğu bir mobil oyun stüdyosu Funpac… Bu girişiminde oyunlarını 30 ülkede, 20’den fazla operatör ve portal üzerinden kullanıcılara ulaştırmayı başarıyor. Şahin'in ikinci girişimi, aslında bir zamanlar hepimizin videolar izlediği ya da yüklediği, video paylaşım sitesi olan izlesene.com. Üçüncü girişimi ise milyon dolarlık bir şirket olan Gamegarden. Doğan Grup tarafından satın alınıyor. Sidar 2010-2012 yılları arasında Trendyol.com’un da ortaklığını yapıyor ve sitenin büyüyüp gelişmesinde önemli rol oynuyor.

Yemeksepeti'ni 3’e katladı

Peak’in Zynga tarafından satın alınmasıyla bugüne kadar yabancı bir firmanın Türkiye’den bir teknoloji şirketi için ödediği en yüksek miktara ulaşıldı. Yemeksepeti 2015 yılında Alman Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satılmıştı, Çinli e-ticaret devi Alibaba Trendyol için 728 milyon dolar öderken Peak için toplamda verilen 1.8 milyar dolar bu satın almaların ederini katladı.

PEAK’İN KISA SERÜVENİ

● 2010’da İstanbul'da Sidar Şahin'in kurduğu Peak Games, 9 yılda dünya mobil oyun pazarının önemli oyuncuları arasına girdi.

● 2017'de duyurulan işlemle Peak, Spades Plus, Gin Rummy Plus ve 101 Okey Plus gibi oyunlarını geliştiren stüdyosunu Zynga'ya devretti. 100 milyon dolarlık bu satış, Peak'i dünya genelinde mobil uygulamalardan en çok gelir elde eden firmaların sıralandığı App Annie 2017 Top-52 listesine 37. sıradan soktu.

● Peak, mobil platformlar için geliştirilen Toy Blast ve Toon Blast oyunlarıyla dünya pazarlarına odaklanmaya devam etti.

● Yatırımcıları yatırdıkları parayı en az 18 kat artırmış oldu.

● Peak, Türkiye’de en çok vergi veren 3 girişimden biriydi.

● Sensor Tower’ın verilerine göre sadece Toy Blast oyununun tüm zamanlar geliri 1 milyar doların üzerindeydi. Nisan 2020 geliri ise 36 milyon dolardı.

PEAK / SİDAR ŞAHİN
Anne babalar çocuklarınıza inanın

Peak Kurucusu ve CEO'su Sidar Şahin anlaşmayla ilgili duygu ve düşüncelerini, “Bugün geldiğimiz nokta tüm Türkiye için gurur verici ve biz hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı. Türkiye’den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz” sözleriyle aktardı. Şahin, şunları söyledi: “Bu sadece Zynga ve Peak için değil, mobil oyun endüstrisi için de tarihi bir ortaklık. Bu anlaşmanın en önemli yanı, imkansızın başarılabileceğini somut olarak ortaya koyması. Türkiye’de anne babalar çocuklarına inansınlar istiyorum. Çocuklar da gençler de kendilerinin başarabileceklerine inansınlar. Çünkü her şey inanmakla başlar.”

ZYNGA/ FRANK GIBEAU
Birlikte daha da hızlı büyüyeceğiz

Zynga CEO’su Frank Gibeau da bir açıklama yaparak, “Sidar Şahin ve Peak’e ‘aramıza hoş geldin’ demekten gurur duyuyoruz. Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Toon Blast ve Toy Blast’ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı sekize çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek” açıklamasında bulundu.

ÜÇ BAKANDAN TWEET’LE KUTLAMA

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK: Girişim ekosistemimiz güzel bir haberle parlıyor. Türk oyun şirketimiz Peak, 1,8 milyar dolar değerlemeyle Zynga tarafından satın alınarak Türk ekonomi tarihinin en büyük şirket satışlarından biri oldu. Tebrikler arkadaşlar!

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK: İlk Türk unicorn yani Turcorn hayırlı olsun. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi açısından çok önemli bir gelişme.

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN: Bu, dijital oyun ihracatında büyük başarılar elde eden firmalarımız için gurur verici. Sektörümüzün arkasındayız.