OSB Yıldızları Araştırmması


Üç kadından üç başarılı internet girişimi: İştemanikür, Legabebe, Brandstore...

Barış Soydan

 

LEGABEBE

legabebe.com

Gamze Malkoç legala

Ezgi İçli

 - 2015 yılında 3 bine yakın çocuğa birebir ortalama 3 milyon anneye de ulaştı.

 - Bu rakamı 2016 yılında ikiye katlamaları planlanıyor.

 - Bugüne dek özellikle Bingo, Molfix, Stabilo, Uhu ve Craft And Arts markalarla işbirlikleri gerçekleştirildi.

Legabebe.com, prematüre bir bebek sahibi olan Gamze Malkoç tarafından kuruldu. Bu platform bir nevi onun deneyim günlüğü olma özelliğini taşıyordu. 2014 yılı itibarıyla sahip olduğu oyun, annelik, sağlıklı beslenme, çocukla kaliteli zaman geçirme deneyimlerini Ezgi İçli’nin duyusal oyun deneyimleri ile birleştirdi ve Türkiye’nin İlk Gezici Anne-Çocuk Atölyesi olan Legabebe Aktivite’yi  kurdu. Platform, sadece beslenme, sağlık ve atölye konularında değil, farklı duyusal oyunlar, alışveriş tiyoları ile Türkiye’nin oldukça yüksek oranda AB SES grubu anne takipçisine sahip sitesi... Gamze Malkoç, “Anne bebekleri hedefleyen, ne istediğini bilen, araştırmacı ve bütçesinde çocuğu için geniş bir yer ayıran ebeveynlerle bir araya gelmek isteyen markalarla da özel işbirlikleri sayesinde ilerliyor” diyor. Bugüne dek özellikle Bingo, Molfix, Stabilo, Uhu ve Craft And Arts markalarla işbirlikleri gerçekleştirildi. 2015 yılında 3 bine yakın çocuğa birebir ortalama 3 milyon anneye de internet vasıtasıyla dolaylı olarak ulaştı. 2016 yılında bu rakamı ikiye katlamayı hedefliyor.

 

 

 

İŞTE MANİKÜR

istemanikur.com

istemanikur 

Müge Meydan

Kurucusu

-2015 senesinde e-tohum’un Girişimcilik Zirvesi’nde en başarılı 15 girişimden biri...

 -   İş insanlarına zaman kazandırmak için şirketlerle anlaşarak 'manikür servisi'ni iş yerlerine götüren iştemanikür’ün sistemi Türkiye için bir ilk.

 - Şu ana kadar Eczacıbaşı, Boyner, Danone, Avon, LC Waikiki gibi şirketlerde 1600’den fazla tekil randevu verdi.

2015 senesinde e-tohum’un Girişimcilik Zirvesi’nde en başarılı 15 girişimden biri seçilen İstemanikur.com, 2013 Ağustos ayında  Müge Meydan tarafından öz kaynaklarla kuruldu. Eczacıbaşı Schwarzkopf'ta yöneticilik yapan Müge Meydan, çalışan bir kadın olarak kendi ihtiyacı ve sektör bilgisini bir araya getirdi. İş insanlarına zaman kazandırmak için şirketlerle anlaşarak 'manikür servisi'ni iş yerlerine götürüyor. iştemanikür’ün sistemi Türkiye için bir ilk. İş modeli olarak öncelikle şirket kültürüne uygun gün ve saatler, şirketin insan kaynakları veya sosyal birimleriyle beraber belirleniyor. Şirket içinde belirlenen bölümlerde çalışanlara 20'şer dakikalık hizmette bulunuyorlar. Şu ana kadar Eczacıbaşı, Boyner, Danone, Avon, LC Waikiki gibi şirketlerde 1600’den fazla tekil randevu verdi. Servis verilen şirketler arasına bu sene AXA Sigorta, P&G, Gitti Gidiyor gibi çok şirketler de katıldı.Meydan, “2015 yılının ilk yarısı bizim için çok olumluydu. Şimdiden 2014 yıl sonu randevu sayılarımıza ulaşmış durumdayız” diyerek önümüzdeki dönemler için olumlu bir tablo çiziyor. Bundan sonraki en büyük hedefi ise iştemanikür’ü mümkün olduğunca çok çalışan iş insanına ulaştırarak hayatlarını kolaylaştırmak, kariyer basamaklarını tırmanırken imajlarına küçük ve renkli bir dokunuşta bulunmak olduğunu da belirtiyor.

 

 

Brand-store

brand-store.com

 brandstore

FULYA ÇİMEN

Kurucusu

- Eylül 2014 yılında 350 bin TL’lik yatırımla kuruldu.

- 10 TL’ye de, 100 TL’ye de, 50.000 TL hatta 100.000TL’ye kadar ürün sunuyor.

- E-ticaret sitelerindeki ürünleri bir araya getiren ve gelir ortaklığı modelini uyguluyor.

Eylül 2014 yılında 350 bin TL’lik yatırımla kurulan Brand-store Fulya Çimen tarafından kuruldu. Platform, e-ticaret sitelerindeki ürünleri bir araya getiren ve gelir ortaklığı modelini uyguluyor. Yani Brand-Store.com, ürün satmıyor. Aranılan ürünü online alışveriş hizmeti veren tüm mağazalardan listeliyor. böylece kullanıcı siteleri tek tek gezmek zorunda kalmıyor. Kullanıcı ürünü satın almak istediğinde ise alışverişini bildiği, güvendiği mağazadan tamamlıyor. Bu da kullanıcıya kolaylık, zamandan tasarruf ve tek ekranda fiyat karşılaştırma gibi birçok fayda sağlıyor. 10 TL’ye de, 100 TL’ye de, 50 bin TL hatta 100 bin TL’ye kadar ürün sunuyor. Site, Türkiye’deki online alışverişçilerin ilk başvurduğu kaynak olma hedefindeler. Bu hedefe 2015 yılında iyice yaklaştıklarını ifade eden Fulya Çimen, “2016 için kayıtlı üye sayımızın 15 bin civarlarında olmasını bekliyoruz” diyor.