AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Video pazarlamanın Türkiye'deki öncülerinden

Barış Soydan

 

 

 

Turkishtime özel

INCUBE iki ortak tarafından kurulan bir online video sitesi. Markalara ve ajanslara özgün içerik üretmeyi amaçlamasının dışında marka ve takipçileri arasındaki etkileşimi artırmak için internetten canlı yayınlar da yapıyor. Online video kategorisinin başında Kurucu Ortaklardan Özgür Can Gürpınar, canlı yayın kategorisinin başında ise Kurucu Ortaklardan Cem Kırkgöz var.

Özellikle 2010 yılı itibarıyla internette geçirilen sürenin artması ve online pazarlama kanallarının ön plana çıkması nedeniyle dijital ve kreatif ajansların dilinden anlayan hem prodüksiyona hem de internete hakim online video ajanslarına ihtiyaç duyulmaya başlaması ilham olmuş Incube kurucu ortaklarına. Gürpınar bu durumu şu sözlerle aktarıyor: "Klasik anlamdaki video kurguları internet kullanıcısını tatmin etmediği, doğru geri dönüş alamadığı için video pazarlama ajanslarının ortaya çıkması kaçınılmazdı. Bu anlamda ilklerden biri olduğumuz için şanslıyız."

Incube kadrosu kreatif işler yaratmak ve bunları uygun prodüksiyon ve kurgu ile canlı yayına aktarmak veya online video içeriği oluşturmaya yönelik çalışıyor. Dikine uzmanlaşmış, şirkete özel online video platformları hazırlıyorlar. "Sadece birkaç aylık bir girişim olmamıza karşın video pazarlama konusundaki tecrübemiz sayesinde önde gelen dijital ajanslarla ortak çalışmalar yapmayı başardık" diyen Gürpınar, aynı zamanda konuyla ilgili doküman ve infografikler hazırladıklarını ve bu anlamda sektör profesyonellerine online danışmanlık hizmeti de verdiklerini anlatıyor. Zaten henüz Türkiye'de ve dünyada benzer içerikler üreten kanallar yok.

Videopazarlama.com ile sektöre enformasyon sağlıyorlar

Gürpınar yakın projeksiyonda öncelikli olarak video pazarlamayı anlattıkları bir platform kurmayı hedeflediklerini söylüyor. Videolar, makaleler ve pazarlama profesyonelleri ile canlı yayınlarla platformu zenginleştireceklerinin vurgulayan Gürpınar, bu alanda içerik ve altyapı hazırlama aşamasında olduklarını ifade ediyor. Aynı zamanda ikili videopazarlama.com ile her sektör için videonun yarattığı katma değeri anlatıyor ve pazardaki bilgi birikimine katkıda bulunuyor.