ARGE 250


Y kuşağının sitesini yarattı

Barış Soydan

 

Fotoğraf: Listelist Co-founder Ahmet Kırtok

 

Yurtdışında oldukça ilgi gören, gündemi ve eğlenceli konuları listeler halinde derleyen sitelerin Türkiye’ye uyarlanması fikrinden doğan Listelist.com, hızla popüler olan sitelerden. Bir yıl içinde aylık 2 milyon tekil ziyaretçi ve sosyal medya hesapları ile birlikte 10 milyon erişime ulaşan sitenin kurucusu Ahmet Kırtok, yeni kuşağın medya tüketim alışkanlıklarındaki değişimi fark ettiğini ve Y kuşağının tüm bilgileri liste formatında, görsel ve videolarla destekli bir şekilde daha çok tükettiğini söylüyor.

Kırtok, "Uzun vadede, sadece 'premium content' üreterek Türkiye'de geleneksel medyadan doğan bir açığı sahiplenmek istiyoruz ve Listelist.com'u bir 'Yeni Nesil Medya Platformu' olarak konumlandırıyoruz" diyor. Mayıs 2013'te kurulan Listelist.com'un dünyada benzerleri mevcut. Ancak spesifik alanlarda eğlenceli listeler yayınlayan siteler olmasına rağmen sanat, edebiyat, gezi, müzik gibi çok farklı premium içeriği bir araya getiren bir liste sitesi yok ve bu anlamda bir ilk. Listelist bünyesinde şu anda 12 kadrolu yazar ve 40'a yakın konuk yazar var ve konuk yazar sayısı  her geçen gün artıyor. Ahmet Kırtok, "Listelist’in genişleyen kapsamında videonun çok önemli bir yeri var. Bunun için de 2014 Temmuz'unda popüler video içerik platformu bi’kafalar’ı bünyesine kattı. 2015 yılında da video ile ilgili projeleri ve yatırımları devam edecek" diyor.

Okuyucularının hayatlarına dokunarak onlarla duygusal bir bağ kurmayı amaçlayan Listelist.com'un ayrıca markalar için de yepyeni bir iletişim platformu olduğunu belirten Kırtok, kuruluşundan itibaren bir seneyi doldurmadan 'native advertising' modelinde 80’den fazla marka ile işbirliği yaptığına dikkat çekiyor. Uyguladıkları modelin oldukça başarılı olduğunu ifade eden Kırtok, bu yeni iletişim modelini "Markalar listelist.com da yayınladıkları içeriklerle kitleleri ile direkt ve açık bir iletişim kurabiliyor ve keyifli içeriklerle hedeflerine ulaştıklarından emin oluyorlar" cümleleriyle anlatıyor.