ARGE 250


Yarının yıldızı 100 Start-up! (75-100)

Barış Soydan

1-25'i okumak için tıklayın.

25-50'yi okumak için tıklayın.

50-75'i okumak için tıklayın

Her yıl Turkishtime en çok umut vadeden 100 Start-up’ı belirliyor. İşte gündemdeki şirketler…

75

DRONEKİRALA

dronekirala.com

 

Gökay Borulday, İlkay Barbaros ve Onur Uz tarafından kurulan dronekirala.com, 2014 yılının ikinci yarısında kurulan ilginç start-up'lar arasında yer alıyor. ‘uzaktan kontrol edilen, pilotsuz hava aracı’ olarak tanımlanan drone‘larla gökyüzünden çekim yaparak pilotuyla birlikte komple bir hizmet sunan özel bir kiralama konsepti. Platform, “Özel günlerinize bir de bu açıdan bakın!” sloganı ile yola çıktı.

 

 

76

MYTOPUK

mytopuk.com

 

Kadınların vazgeçemediği ayakkabı, çanta ve aksesuar tutkusu yadsınamaz bir gerçek. Kasım 2014 yılında kurulan Mytopuk.com, bu ürünlerin bir arada satıldığı bir e-ticaret sitesi olarak ön plana çıkıyor. ????? girişimiyle hayata geçen platform, kullanıcıya özel tasarım ayakkabılar da tasarlıyor.

 

 

77

DİYEMSE

diyemse.com

 

Rafinera.com'un başını çektiği sağlıklı beslenerek kilo verme ve kilo koruma ihtiyaçlarına online cevap veren platformlara bir başka oyuncu daha katıldı. Diyemse.com... 2015 yılının Mayıs ayında Bora Özkan tarafından kuruldu. Platform, fonksiyonel diyet yemek menülerini belli bir program dahilinde müşterilerinin adresine servis veren kontrollü düzenli beslenme programi düzenleyen özel yemek servisi sunuyor. Sİteye kayıtlı 300 kullanıcı olsa da şu an aktif olarak 70 kişiye düzenli hizmet veriyorlar. Önümüzdeki dönemde fonksiyonel diyet yemekleri dışında diyabet, gebe ve 65 yaş üstü kişiler için özel menüler hazırlanacak. Özkan, bunun için çalışmaların son sürat devam ettiğini söylüyor.

 

 

78

YERİNHAZIR

yerinhazir.com

 

2015 E-Tohum girişimlerinden biri olan Yerinhazir.com, Ali Demirsoy tarafından kuruldu. Platform, güzellik sektörü için online pazaryeri olarak dikkat çekiyor. Kuaför, masaj ve güzellik salonları ile müşterilerini bir araya getiriyor. Yerinhazir.com kullanıcıların en iyi ve en uygun hizmeti almasını ve işletmelerin bilinirliğini ve gelirlerini artırmasını hedefliyor.

 

 

79

ALOHEDİYE

alohediye.com

 

'Herkese, her keseye uygun hediyeler! sloganıyla yola çıkan Alohediye.com, online hediye pazarı olarak tanımlanıyor. Platform, çeşitli kategoriler arasında aradığınız hediyeyi kolayca bulma imkanı sağlıyor. Kapıda ödeme yöntemi ile fiyat avantajı sağlayan Alohediye, önümüzdeki dönemde bilinirliliğini artırarak, daha çok kişiye ulaşmayı hedefliyor.

 

 

80

KUPONZA

kuponza.com

Fırsat siteleriyle beraber indirim kuponlarının yayınlandığı yeni e-ticaret kategorisini hayata geçirildi. Bu sektörün en yeni oyuncaları arasında yer alan Kuponza.com, 2015'in Mart ayında kuruldu. 9 kategoride  indirim kodu ve kupon kodu sağlayarak indirimli alışveriş olanağı sağlıyor.

 

 

81

WEBEYOU

webeyou.com

 

Webeyou.com; Namık Kural, Macit Sungu ve Fikret Demren tarafından kuruldu. Temelleri 2013 Aralık ayında atılmış olsa da 2015'in Mayıs ayında faaliyete geçti. Fikrin sahibi  kurucu ortaklardan Fikret Dermen... Dermen kuruluş sürecini şöyle anlatıyor: " Demren, dış ticaret yaparken ithal ettiği ürünlerin ülkelerdeki durumunu kontrol ettirmenin maliyeti ve zorlukları karşısında teknoloji ve kitle kaynağın gücünün bu şekilde bir uygulamayla faydalı bir hale dönüştürülebileceğine karar verdim." Tüm sektörelere çeşitli şekillerde hizmet veriyor. Yine de hızlı tüketim mamülleri kontrolü, açıkhava/kapalı alan reklam kontrolü ve emlak sektörü webeyou.com öncelikli sırada yer alıyor.

Gelecek yıl için hedefleri arasında 2016 yılında yurt içindeki kullanım alanını yaygınlaştırmak olduğunu belirten Fikret Dermen, yurtdışına açılmak için çalışmalarının yoğun biçimde devam ettiğini söylüyor.

 

 

 

82

STOROMA

storoma.com

 

Kemal Karakaş tarafından kurulan Storoma.com, online alışveriş Siteleri hakkında yorumları, değerlendirmeleri incelemenizi ve bu sayede size en uygun online alışveriş sitesinden alışveriş yapmanızı sağlıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında kurulan platform, ürün/hizmet satın almak istediğiniz online alışveriş sitesi hakkında daha önceki müşterilerin değerlendirmelerini inceleyerek, teslimat süresi, ürün kalitesi, müşteri memnuniyeti ve fiyatlandırma konularında verilen puanları gösteriyor. Online alışveriş severlerin en uygun alışveriş deneyimlerini sağlamak için yardımcı olmayı hedefliyor.

 

83

MODASİTELERİ

modasiteleri.com

 

Moda arama motoru olarak nitelendirilen Modasiteleri.com, 9 kategoride 56 iş ortağı ve 3 milyon ürünüyle moda severlere hizmet veriyor. Mayıs 2015 yılında faaliyete başlayan platform, "Kredi Kartınızla İlgilenmeyen Site" sloganıyla yola çıktı.

 

 

84

WHISPKO

whispko.com

 

Ayhan Dorman tarafından geliştirilen Whispko.com, sosyal ağ olarak nitelendiriliyor. Kasım 2014’te yayına başlayan Whispto, düşüncelerinizi 60 saniyelik sesli mesajlarla aktarıyorsunuz. Ses kayıtlarınızı herkesle veya sadece arkadaşlarınızla paylaşabilme imkanı sağlıyor. Twitter'a rakip olur mu bilinmez ama oradaki gibi etiketler üzerinden trend olan konularda kendi sesinizi duyuruluyor.

 

 

85

YAPDAGÖRELİM 

yapdagorelim.com

 

Yap da görelim.com 2014 yılının ikinci yarısında hayata geçmiş bir sosyal girişim. Gizem Şahan tarafından kurulan site “İlham ver, değişimi yarat” sloganı ile yola çıkan site, farklı bir alanda faaliyet gösteriyor. Sitenin amacı  insanlara yapmak isteyip de erteledikleri şeyleri hatırlatmak ve hayallerini gerçrkleştirmek icin motive etmek. Bu yönüyle yatırımcıların ilgisini çekecek start-up!lardan olduğunu söyleyebiliriz. Şahan  2016 hedeflerini ise şöyle özetliyor: " Öncelikli hedef kullanıcı sayısını arttırmak ve STK'larla da birleşerek yardıma muhtaç olan insanların hayalini gerçekleştirmek icin fon yaratmak.

 

 

86

TEDALINE

tedaline.com

Emre Göver tarafından kurulan Tedaline, 'e-ticaretin yeni rotası' sloganıyla yola çıktı. 2014'ün Ağustos ayında faaliyete başlayan platform, birçok tedarikçinin onbinlerce ürününe sadece tek bir platformdan erişim imkanı sağlıyor. Online platformlarda satılmak istenilen ürünü anahtar kelimelerle, kategorisine, markasına, tedarikçisine, fiyatına, stok durumuna göre bulup, ürünleri kolayca online platform aktarılmasını sağlıyor.

 

 

 

87

ESKİATÖLYE

eskiatolye.com

 

KTH Event Agency'nin sosyal girişim projesi olarak başlayan eskiatolye.com, Türkiye'de ilk kez uygulanan etkinlik bazlı "upcycling" (ileri dönüşüm) kavramını hayata geçirerek etkinliklerde özenle hazırlanmış görsel malzemeleri iş ortağı ÇöpMadam ile beraber kullanışlı tasarımsal ürünler haline getiriyor. Efe Kethuda tarafından kurulan platform, her ne kadar 2014'ün Mayıs ayında kurulduysa da asıl faaliyetlerine geçtiğimiz Eylül ayında başladı. Kurucu Kethuda, "2016 yılında eskiatolye.com'un bilinirliliğini ve insanlar arasındaki farkındalığını artaracağız. Bunu yapabilmek adına sadece etkinlik alanında sınırlı kalmayacağız. Gelecek dönemlerde ise  farklı alanlardan tasarımsal her tür ileri dönüşüm örneklerini de bu pazar yerinde görüyor olacaksınız" diye konuşuyor.

 

88

KİŞİYEÖZELBASKI

kisiyeozelbaski.com

 

Kişiye özel hediyelik ürünler, butik tasarımlar, modern davetiyeler, kişisel tasarımlar yapan Kişiyeozelbaski.com, geçtiğimiz Şubat ayında kuruldu. İnternetin genç girişimcileri arasında yer alan Hüseyin Demir tarafından hayata geçirilen site, düğün ve kartlar-etiketler başlıkları altında  özenle tasarlanmış ürünleri kullanıcıların beğenisine sunuyor. Hüseyin Demir, " Tüm ürünlerimize aynı özeni gösterip beğenisi yüksek olan ürünleri sizin hizmetinize sunuyoruz" diyor.

 

 

89

NETWORKDRY

networkdry.com

 

Türkiye'nin ilk online kuru temizleme portalı Networkdry.com, Aralık 2014’te Şebnem Şirin tarafından hayata geçirildi. 5 saatte ürün teslim alımı, 24 saatte ürün teslimi garantisi ve farklı ödeme seçenekleri ile kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor. 250 bayi ve günde ortalama 1000 parçalık iş hacmini yakalayarak Türkiye genelinde en yaygın hizmet ağı olan kuru temizleme şirketi olma hedefinde... Potansiyelin farkında olan yatırımcıların şimdiden ilgisini çekmeye başladı. Boğaziçi Üniversitesi melek yatırımcı ağı olan Buba'dan 135 bin değerinde yatırım aldı bile.

 

 

90

NURFEZA

nurfeza.com

 

Nurfeza.com, muhafazakar kadınlara ait bir yaşam portalı olarak nitelendiriliyor. İrfan Barutçu tarafından kurulan site, tesettür giyim modelleri ve kombinleri başta olmak üzere kadınların ilgi alanına giren güzellik, diyet, cilt bakımı, sağlık ve yemek tarifleri gibi kategoriler de güncel makaleler yayınlanıyor. Barutçu, "Tesettür modasının Türkiye'de gelişti. Tesettür modası güncel moda haberleri üzerine çalışan tek online platformuz" diyor. Önümüzdeki dönemlerde Nurfeza.com, en iyi tesettür giyim portalı olmayı hedefliyor.

 

 

91

GARAAJ.COM

garaaj.com

 

Gaaraj.com Jankat Mesut Sari tarafından  Mayıs 2015’te İstanbul’da kuruldu. İnsanların güvenli ve ekonomik bir şekilde, bulundukları konumdan 3 dakikada araç kiralayıp 30 dakikada teslim almalarını sağlıyor. Türkiye'deki paylaşım ekonomisinin yeni temsilcisi olan platform, burada paylaşım ekonomisini geliştirip yaygınlaştırma hedefinde...

 

 

92 

KULLANICI AJANSI

kullaniciajansi.com

 

Kullanıcı Ajansı,  geçtiğimiz Ocak ayında Burak Dönertaş tarafından kuruldu. Gerçek kullanıcıları ile videolu kullanılabilirlik testlerinin yapıldığı ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye çalışan bir girişim olarak ön plana çıkıyor. Platformun  amacı ürünün satış oranlarını artırmak...

 

 

93

E-BURSUM

e-bursum.com

 

E-Bursum Türkiye’de manuel olarak uygulanan burs sistemini dijital sisteme taşımayı hedefleyen bir platform olarak dikkat çekiyor. Kadir Emir İslamoğlu tarafından kurulan platform, burs başvuru ve edinme aşamalarının tümünü dijital sisteme adapte ediyor. Geçtiğimiz Mart ayında kurulan E-Bursum, burs edinme süreci çok daha hızlı,teknolojik ve adil olması hedefleniyor.

 

 

94

KODYOK

kodyok.com

 

Kodyok.com, Erdem Ertüzün tarafından kuruldu. Ocak 2015'te kurulan sitekod yazmadan mobil uyumlu siteler hazırlayan platform olarak dikkat çekiyor. Yani herkesin kendi internet sitesini kod yazmadan ve hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan üretebilmesini sağlıyor.

 

95

PASTAMALZEMESİ

pastamalzemesi.com

 

Pastamalzemesi.com, Pasta yapmak konusunda ihtiyacınız olan bütün malzemeleri bir arada bulunuyor. Ekim 2014'te kurulan sitede pasta malzemeleri, kek kalıpları, şeker hamurları, pasta ekipmanlarının yanı sıra otel ve restarurant malzemeleri, cafe ve bar malzemeleri, gıda maddeleri, mutfak gereçleri satılıyor.

 

96

İŞİNİZİNVİDEOSU

isinizinvideosu.com

 

İşinizinvideosu.com, video marketing konusunda hizmet veren bir platform.  girişim,  dünya’da ikinci önemli arama motoru olan Youtube ile, hizmetin animasyonlu, infografikli ya da compozit(çekim-kurgu) gibi videolarını hizmet veya ürünlerin internette dijital olarak pazarlıyor.  Yani işinizi anlatan özel bir online video hazırlar. Videonuzu internette potansiyel müşterilerinize ulaştırır, iletişiminiz kolaylaşır.

 

 

97

ÇİZİO 

ciz.io

 

Yakup Bayrak tarafından kurulan Çiz.io, 2014'ün Ağustos ayında faaliyete geçti. Girişimcilerin girişim yapmasını kolaylaştırmak adına açılan platform, yani girişimcilerin iş modelini tanımladığı ve bu iş modelini paylaştığı bir ağ olarak tanımlanıyor. Bayrak, "Türkçe isadece Türk girişimcilerin başlangıç noktasında ihtiyaç duyduğu iş modeli geliştirme, hedef kitle şablonu, gelir modeli analizi, yatırımcı sunum şablonu gibi birçok girişimci için gerekli ve kullanılması zorunlu olan belgelelerin bulunduğu online ortam" diyerek platformu böyle anlatıyor. Ciz.io'ya girişimciler ücretsiz kayıt oluyor. Ciz.io; aynı zamanda içinde bulundurduğu örnek iş modeli kanvasları ve açıklayıcı metinlerle eğitici bir rol de üstleniyor. 1500 tane girişimci bu platformu kullanıyor. Yakup Bayrak bir e-ticaret sitesi için bu rakam az olarak algılanabileceğinii söyleyerek, " 1500 girişimci bine yakın iş modeli yarattı. Sadece girişim faaliyetlerini gösterdiği başka bir platform Türkiye'de henüz yok" diye konuşuyor. Yakın zamanda ingilizce ara yüzü devreye sokulan platform kullanıcı sayısı bakımından organik olarak büyüyor. Ciz.io'nun hedefleri büyük. 2015'in sonuna kadar kullanıcı sayısını 5 binin üzerine çıkarmayı hedefliyorlar.

 

 

98

BRANDALİS

brandalis.com

 

Brandalis.com, Başak Karlıdağ Merter tarafından geçtiğimiz Ekim ayında kuruldu. Marka deneyimi odaklı sosyal ağ olarak niteklendirilen platformda kullanıcılar favori marka, ürün, mekan deneyimleri ve anlar paylaşılıyor.

 

 

99

İSTERPİŞİRİSTERYE

isterpişiristerye.com

 

Elit Ahu Yurtoğlu tarafından kurulan İsterpisiristerye.com, evde yemek pişirenler ile ev yemeği yemek isteyenleri buluşturan online bir pazar yeri... Günlük pişirilen yemekler satışa sunuluyor ya da yemek pişirenlerin beğenilen yemekleri sipariş alarak pişirmek üzere listeleniyor. Ev yapımı ürünleri (salça/ reçel/turşu/yoğurt) satışa çıkarılıyor. Memleketinizden sebze, meyve vb. malzemeleri aracısız satışa sunuluyor. Hatta kullanım fazlası yiyecekler öğrencilerle askıda geleneğine göre ücretsiz paylaşılıyor. Site içinde yer alan ev yemeği pişiren üyeleri ve restoranları haritada görüntüleniyor.

 

 

 

100

Bİ'LUGAT

bilugat.com

 

Ahmet Bulut ve iki yakın arkadaşı  tarafından Eylül 2015'te kurulan Bi'lugat.com,  9Gag adlı sitenin bir oluşumu olan 8dict'i lokalize etmeye çalışan bir platform. Sosyal paylaşım sitesi olarak yola çıktıklarını ifade eden Bulut, "Fakat o kadar yazılım bilgimiz olmadığı için bu fikri ileri bir zamana erteledik. Şimdilik altyapı kurmaya çalışıyoruz diyelim. Siteye girdiğinizde bir tür görsel sözlükle karşılaşacaksınız. Ama açıklamalar pek de ciddi gelmeyecektir. Zaytung ve Ekşi Sözlük karışımı bir şey diyebiliriz" diye konuşuyor. Gelecek dönemlerde kullanıcıların da görsel yükleyebileceği, görselin altında kendi profili ile veya anonim olarak yorum bırakabileceği bir platform yaratmak en büyük hedefleri arasında yer alıyor.