AR-GE 250


Zayıflatırken kazanıyor

Barış Soydan

 

Turkishtime özel

Foto: Tayfun Sungun – Diyetkolik.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü

Diyetkolik.com Türkiye’nin ilk online diyet ve egzersiz platformu olan Diyetkolik.com, basit bir amaca yönelik olarak doğuyor. Herkese kolay ulaşılabilir, etkili ve uygulanabilir diyet yapma imkanı vermek ve yapılan diyetin takibini kolaylaştırmayı hedefliyor. Günlük yaşam pratiğinden hareketle Diyetkolik.com'u kuran Genel Müdür Tayfun Sungur, özellikle yoğun iş programında ve büyük kentlerde sürdürülmesi daha da güçleşen ve her pazartesi başlanıp salı biten diyetlere bir son vermeyi istemiş projeye başlarken. Aynı zamanda Diyetkolik.com kullanıcıları web, iPhone, iPad ve Android sistemlerini kullanan telefonlardan 7/24 sisteme erişebiliyor. Bu da kullanıcıları oyunda ve motive tutuyor.

Diyet ve sağlıklı yaşam trendi tüm dünyada ama başta obeziteyle mücadele eden Amerika'da büyük bir pazar şu anda. Bu alandaki bağımsız şirketlerin yanı sıra ihtiyacı ve tüketici talebini gören çeşitli sektörlerden farklı markalar bile kendi özel diyet ve egzersiz çözümlerini sunmaya başladı. Tabii ki bu alanda da tüm dünyada çeşitli internet siteleri, bloglar, mobil uygulamalar mevcut.

Diyetkolik.com olarak Türkiye’de bu pazarın ilk ve en ciddi oyuncusu oldukları iddiasındaki Sungur, üye sayılarının hizmet çerçevelerinin ve cirolarının paralel olarak artmaya devam ettiğini aktarıyor. Bugün 600 binden fazla üyeleri olduğuna dikkat çeken Sungur, hedeflerini Türkiye ile sınırlamadıklarını ve küresel pazarın bir oyuncusu olmak istediklerini vurguluyor.

Uzmanlardan diyet ve egzersiz tavsiyeleri

Diyetkolik.com’un dünyadaki rakiplerinden farklı bir yapısı olduğunu anlatan Sungur, "Diyetkolik.com hem diyetisyenlerle yakın bir iletişim imkanı sunuyor, hem de Türk mutfağına ve kültürüne yakın menüleriyle kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Sistemde Türk ve dünya mutfağına ait pek çok besininin kalori değerleri bulunuyor. Böylece kendi tarifinizin bile kalorisini hesaplayabiliyor ve bunu sisteme kaydedebiliyorsunuz. Alternatifli diyet listenizin dışına çıktığınızda yaptığınız kaçamağı sisteme girerek diyet listenizin güncellenmesini sağlayabiliyorsunuz" şeklinde anlatıyor verdikleri hizmeti.

Diyetisyenlerin makale ve videolarıyla kullanıcıların en çok merak ettiği sorulara cevaplar sundukları sitede aynı zamanda diyetisyenler gelen soruları cevaplıyor, ihtiyaç duymaları halinde diyet planları yapıyor, egzersiz uzmanları üyenin egzersizi yapabileceği mekana ve süreye uygun öneriler sunuyor.

Üstelik diyet yapmak ya da sağlıklı yaşamak uzun soluklu bir süreç olduğu için ve yaşam alışkanlıklarının komple değiştirilmesi gerektiği için katılımcıların motivasyonlarını yüksek tutmak ve onları oyunda tutmak oldukça önemli bir unsur. Bu nedenle sitede "Tüh be!" özelliği ile diyet sırasında yapılan kaçamaklar izleniyor ve kullanıcılar pişmanlıklarını "İspikler" bölümüne yazarak arkadaşları ve diyetisyenleriyle paylaşıyorlar. "Dışarıda Yiyeceğim" özelliği sayesinde, sosyalleşirken hem iyi beslenmeleri hem mutlu olmaları hedefleniyor.