ARGE 250


ABD, 200 milyar dolarlık 'Çin listesi'ni açıkladı

Turkishtime Dergi

ABD, Trump'ın verdiği talimat doğrultusunda hazırladığı yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulanacak Çin menşeli ürünlerin listesini açıkladı. 200 milyar değerinde 5 bin ürünün bulunduğu listede araba lastikleri, mobilya, ahşap ürünler, el çantaları ve valizlerden, köpek ve kedi maması, beyzbol eldivenleri, halılar, kapılar, bisikletler, kayaklar, golf çantaları, tuvalet kâğıtları ve güzellik ürünlerine kadar birçok tüketim malı yer alıyor.

Çin ticaret bakanlığı, ABD'nin attığı bu son adımına çok şaşırdığını ve Dünya Ticaret Örgütü'ne şikayette bulunacağını ifade etti, ancak nasıl misilleme yapacağını söylemedi. Bakanlık bugün yaptığı açıklamada ABD'nin bu uygulamasını "tamamen kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

Beijing, Washington'un "nitel önlemler" de dahil olmak üzere artan gümrük vergisi tedbirlerine karşılık vereceğini belirtti.

Çin'deki ABD işletmeleri bu karşılığın, denetimlerin artmasına, yatırım onaylarının geciktirilmesine, hatta tüketici boykotlarına kadar varmasından endişe ediyorlar.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer önerilen gümrük vergilerini açıklarken, "Trump yönetimi bir yıldan uzun bir süre boyunca Çin'i haksız uygulamalarını durdurmaya, pazarını açmaya ve doğru piyasa rekabeti yapmaya çağırdı" dedi.

Lighthizer yaptığı açıklamada "Çin meşru endişelerimizi ele almak yerine, ABD ürünlerine karşı misilleme yapmaya başladı ... Böyle bir eylemin gerekçesi olamaz" dedi.

ABD'nin, Çin'den ithal 34 milyar dolar tutarında üründen geçen Cuma itibariyle yüzde 25 gümrük vergisi almaya başlamasının ardından Çin derhal eşdeğerde Amerikan ürünü için
yeni vergi uygulaması başlatmıştı.