ARGE 250


G20'de ticaret karşıtı mesaj çıkmadı

Turkishtime Dergi

Dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G20, Buenos Aires'te yapılan son toplantısında yükselen ticaret gerilimlerine karşı net bir tavır sergileyemedi.

Arjantin'in dönem başkanlığında Buenos Aires'te düzenlenen ve iki gün süren G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısının ardından 13 maddelik bir sonuç bildirisi yayımlandı.

Gelişmiş ve gelişmekte olan başlıca ülkelerin maliye bakanları dış ticaret ve jeopolitika alanındaki tansiyonların ekonomik büyümeye zarar vermesini önlemek için diyalogun artırılması çağrısında bulundu.

Ancak gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkenin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının katıldığı toplantıda ABD'nin son aylarda gümrük vergilerini artırmasıyla başlayan anlaşmazlıkların nasıl giderileceğine dair bir uzlaşı belirmedi.

Hafta sonunda yapılan G20 toplantısının sonunda dün yayımlanan bildirgede ekonomik büyümenin şu an güçlü seyretmekle beraber eşgüdümün azaldığı ve kısa ile orta vadeli aşağı yönlü risklerin arttığı bir dönemde olduğu ifade edildi.

Bildirgede, "Bunlar arasında mali kırılganlıklar, artan ticaret ve jeopolitik gerilimler, küresel dengesizlikler, eşitsizlik ve özellikle bazı gelişmiş ülkelerde yapısal olarak zayıf ekonomik büyüme yer almaktadır... Bizler risklerin ortadan kaldırılması ve güvenin artırılması için diyalog ve eylemlerin mpekiştirilmesi gerektiğinin farkındayız" denildi.