ARGE 250


'Gümrük vergisi endişeleri' Fed raporuna girdi

Turkishtime Dergi

ABD ekonomisi ılımlı hızda büyümeye devam etmesine rağmen, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 12 bölgesinin hepsinde imalatçıların gümrük vergilerinin etkisi konusunda endişeli oldukları belirtildi. Ülkedeki 12 Fed bölgesinde şirketlerle yapılan temaslara dayalı olarak periyodik olarak açıklanan "Beige Book" raporu, Kongre üyelerinin Fed Başkanı Jerome Powell ile iki günlük görüşmeleri sırasında gümrük vergilerinin kendi bölgelerindeki etkisine dair açıklamalarını yansıtıyor.

Reuters'ın derlediği habere göre Fed raporunda "Tüm bölgelerdeki imalatçılar gümrük vergileriyle ilgili endişelerini dile getirdiler ve birçok bölgede yeni ticaret politikalarına bağladıkları yükselen fiyatlar ve arzda aksamalar olduğunu bildirdiler" denildi. ABD Başkanı Donald Trump şu ana kadar Çin'den ithal 250 milyar dolar değerinde ürüne gümrük vergisi getirdi ya da getirmekle tehdit etti ve ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergisi getirerek en yakın müttefiklerinin tepkisini çekti. Powell, Fed'in henüz verilere göre ekonomide önemli bir değişiklik görmediğini söylemişti.

Powell salı günü yaptığı açıklamada, "Fed şu anda bundan sonrası için en iyi seçeneğin politika faizini kademeli olarak artırmayı sürdürmek olduğuna inanıyor" diyerek faiz artırımlarının ekonomideki güçlenmeye ayak uyduracak hızda olması gerektiğini, ancak büyümeyi yavaşlatacak kadar da çabuk olmaması gerektiğini ifade etmişti.

Ancak, bazı Fed bölgeleri, ABD ile Çin, Avrupa, Kanada, Meksika ve diğer ülkeler arasındaki ticari anlaşmazlıklardaki tırmanmanın yarattığı belirsizliğin şimdiden şirketlere değişen derecelerde zarar verdiğini ifade ettiler.

Örneğin, Boston'daki şirketler endişelerini dile getirdiler, ancak bunun henüz talep ya da işçi alımı ve sermaye harcama planlarını etkilediğini söylemediler. Bununla birlikte ticaret belirsizliği New York'ta "büyük bir endişe kaynağı" iken, Philadelphia'da bir makine imalatçısı çeliğe getirilen gümrük vergilerini etkisinin "tedarik zincirinde düzensizlik yaratarak planlı siparişleri aksattığını, fiyatları artırdığını ve bazı panik alımlara yönlendirdiğini" söyledi.

Birçok bölge, ithalat vergilerinin yakıt, metal ve diğer malların fiyatlarını artırmasından dolayı, girdi maliyetlerinin yükseldiğini bildirdi.

ABD'de ekonomik büyüme bu yıl hız kazandı ve işsizlik, politika yapıcıların uzun vadede sürdürülebilir olduğuna inandığı düzeyden daha düşük. Ancak, enflasyonun Fed'in faiz artırım hızını yükseltmesini gerektirecek kadar arttığını gösteren işaretler az.

Raporda, Fed'e bilgi veren şirketler daralan istihdam piyasaları ve vasıflı işçi eksikliğine yine dikkat çektilerse de, ücret artışları ılımlı seyretmeye devam etti. Başlıca girdilerin fiyatı yükseldi ve bazı bölgeler fiyatlandırma baskılarının daha da artmasını beklediklerini söyledi.