ARGE 250


Kur savaşının tohumları atıldı

Turkishtime Dergi

Çin'in parası yuanın haziran başından bu yana yüzde 5'ten fazla değer kaybetmesi ve bunun Çin ekonomisine bağımlı diğer Asya ülkelerinin paralarını da peşinden sürükleme olasılığı analistlere göre bir kur savaşının tohumlarının atıldığı anlamına geliyor.

ABD’nin fitilini ateşlediği ticaret savaşı piyasalarda başka bir kaosa neden olabilecek eski bir savaşı tetikliyor. ABD Başkanı Trump’ın geçtiğimiz hafta Çin, AB ve diğer bazı ülkeleri kendi para birimlerini manipüle etmek ve faiz oranlarını indirmekle suçlaması ‘kur savaşlarını’ yeniden gündeme getirdi. Çin’in parası yuanın haziran başından bu yana yüzde 5’ten fazla değer kaybetmesi ve bunun Çin ekonomisine bağımlı diğer Asya ülkelerinin paralarını da peşinden sürükleme olasılığı analistlere göre bir kur savaşının tohumlarının atıldığı anlamına geliyor. Kur savaşı ya da başka bir deyişle rekabetçi devalüasyon, uluslararası ticarette ülkelerin birbirlerine karşı rekabet avantajı sağlamak amacıyla kendi para birimlerinin değerini düşük tutması anlamına geliyor. Kurların düşmesi ülkenin ihracat mallarının reel fiyatlarının da düşmesi anlamını taşıyor. ABD, ticaret savaşının merkezindeki Çin'i parasının değerini düşürmekle suçluyor ve ABD'nin faizleri artırdığı ortamda rekabet üstünlüğünü kaybettiğini savunuyor.

Credit Suisse döviz işlemleri stratejisi küresel başkanı Shahab Jalinoos, Trump'ın ifadelerinin açıkça bir kur savaşına işaret ettiğini söylerken, Deutsche Bank makro stratejisti Craig Nicol ticaret savaşının aynı zamanda bir kur savaşının tohumlarını attığını ve tohumların yakında filizlenmeye başlayacağını belirtiyor. Ticaret savaşı endişeleri ile son dönemde dolar karşısında hızla değer kaybeden Çin Yuanı, "likidite şokunun tetiklenebileceği" endişelerini beraberinde getiriyor. Ticaret savaşına ilişkin gelişmelerle dolar karşısında baskı altında kalan Çin Yuanı’ndaki zayıflama haziran başından bu yana yüzde 5'i aştı. Dolar/yuan paritesi 6,8112 ile 28 Haziran 2017'den bu yana en yüksek seviyede.

Çin'in parası yuanın haziran başından bu yana yüzde 5'ten fazla değer kaybetmesi ve bunun Çin ekonomisine bağımlı diğer Asya ülkelerinin paralarını da peşinden sürükleme olasılığı analistlere göre bir kur savaşının tohumlarının atıldığı anlamına geliyor.

Asya paraları için oyunun kuralı değişebilir!
Analistler Çin Yuanı çıpasının Asya ülkelerini tehdit ettiği uyarısı yapıyor ve "Yuanın zayıflaması Asya ülkelerinin parasında oyunun kurallarını değiştirebilir" diyor. 2018'in ilk yarısında güçlü dolar oyun kurucu olmuş ve büyük cari açıkları nedeniyle TL, Güney Afrika Randı ve Arjantin Pezosu en büyük darbeyi almıştı. Asya paraları ise daha korunaklı bir görünüm sergilemişti. Ancak analistler ticari gerilim nedeniyle yuandaki sert değer kaybının Asya paraları üzerinde baskı oluşturmaya başladığına dikkat çekiyor.

Kore Wonu ve Tayland Bahtı'na dikkat
Özellikle Kore Wonu, Tayvan ve Singapur Doları'nın yuandaki düşüşe karşı hassas olduğu görülüyor. Asya'daki ülkelerin ekonomisi Çin'e bağımlı. Zayıf yuan Çinli ithalatçıların alım güçlerinin azalması anlamına geliyor. Bu da Asya'daki birçok ülkenin Çin'e ihracatında sert düşüş demek. Asyalı ülkelerin de rekabetçi konumlarını korumak için paralarını düşük tutmayı tercih etmesi, analistleri göre kur savaşlarını körükleyebilir. Kur savaşı, uluslararası ticarette ülkelerin birbirlerine karşı rekabet avantajı sağlamak amacıyla kendi para birimlerinin değerini düşük tutması anlamına geliyor.