AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Trump'tan AB'ye otomobil tehdidi

Turkishtime Dergi

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa Birliği'ni uyararak, eğer ticaret konusunda ülkesine daha adil davranılmazsa, Avrupa üretimi otomobillerin ABD'ye girişini kısıtlamak için önlem alacaklarını söyledi.

Bu ay Washington'da Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'i ağırlayacak olan Trump, AB'nin Amerikan tarım üreticilerine kapılarını kapatarak ABD'ye haksızlık ettiği iddiasını tekrarladı.

Dün başlayan NATO zirvesinin sonunda düzenlediği basın toplantısında Trump, "Bu da değişecek; çünkü 25 Temmuz'da benimle müzakerelere başlamak için Washington'a geliyorlar. Bakalım göreceğiz" dedi.

"Eğer müzakerelerde iyi niyetli olmazlarsa, çok düşük, hatta sıfır düzeyinde vergilerle ülkemize giren (AB imalatı) milyonlarca otomobil konusunda bir şeyler yapacağız... Bence bu çok etkili bir müzakere yöntemi ama ben müzakere etmiyorum. Sadece ABD'ye adil davranılmasını istiyorum."

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump Brüksel'de yapılan NATO zirvesinde Çin ve İran konusunda gazetecilere "Çin ile mümkünse adil bir ticaret anlaşması için müzakere. İran bir noktada beni arayıp bir anlaşma isteyecek, bir anlaşma yapacağız" açıklamasını yaptı.