ARGE 250


Turkishtime 2017-2018 MBA rehberi

Turkishtime Dergi

 

 

MBA eğitimini tercih edenleri üç grupta özetlemek mümkün. 1) Şirketlerde profesyonel olarak çalışıp daha üst pozisyonlara hazırlananlar veya alanlarını değiştirmek isteyenler. Örneğin finanstan pazarlamaya, teknolojiden finansa geçmek isteyenler. 2) Aile şirketlerinde ikinci ya da üçüncü kuşak olarak görev alıp, akademik donanımını artırmak ve bu arada iyi bir iş ağının içinde yer almayı isteyenler. 3) Kendi işini kurmak isteyen girişimciler. Bu grupta en dikkat çeken kitle, mühendislik kökenliler. Üç grubun da beklentileri farklı. Peki hangi üniversite hangi beklentiyi karşılıyor?

 

ARAŞTIRMA Begüm Candan

 

 

“Eskiden sadece 3-5 konuda yüksek lisans eğitimi almak mümkünken, günümüzde pek çok farklı alanda yüksek lisans programları açılıyor. Bu sebeple değişik sektörlerde yöneticilik yapmak isteyenler Spor Yönetimi, Eğitim Yönetimi, Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi gibi programlarda yüksek lisans yapabiliyorlar”

 

 

 

1 - Bahçeşehir Üniversitesi

Eğitim dili: Türkçe

Mezuniyet: Tezli - Tezsiz

Lokasyon: İstanbul

 

Derslerin haftasonu gerçekleştirildiği program bir senede tamamlanmaktadır. Öğrenciler Beşiktaş, Göztepe, Halkalı, Kurtköy ve Galata kampüslerinden seçtikleri birinde eğitimlerini alabilirler. Tezsiz programı tercih eden öğrenciler 10 ders ve 1 projeden sorumludur. Tezli program öğrencilerin ise 8 ders, seminer ve bitirme tezi yükümlülüğü bulunmaktadır. Dersler Cuma 19:00 – 22:00 saatleri; Cumartesi 10:00 – 19:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. MBA programları, teorik bilgiyi pratik bilgi, donanım ve birikimle harmanlayarak başarılı yöneticiler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

 

2 - Bilkent Üniversitesi

İngilizce

Tezsiz

Bilkent, Ankara

Program, iki akademik yıl boyunca, iki haftada bir Cuma ve Cumartesi gerçekleşen derslerle 21 ay sürmektedir. Programın güncel ücreti 46,750 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca programın bir parçası olan yurtdışı strateji eğitim gezisi ücreti de 5,300 dolardır. Katılımcıların üniversite mezunu olup en az 3 yıl yöneticilik deneyimine sahip olmaları gerekmektedir. Program için iyi düzeyde İngilizce bilgisi ve yüksek motivasyona sahip kişiler beklenmektedir. Program 4 altyapı dersi ve 6 bütüncül ders olmak üzere toplam 10 ders ve bitirme projesinden oluşmaktadır. Bilkent öğrencilerine iş dünyasından konuk konuşmacıların da katıldığı etkinliklerde tartışma ve görüş alışverişine olanak sağlamaktadır. Derslerde uygulama ve beceri geliştirmeye yönelik eğitim de bulunmaktadır.

 

3 - Boğaziçi Üniversitesi

Tezsiz

İngilizce

Bebek, İstanbul

 

Boğaziçi Üniversitesi’nin Executive MBA programı 11 ay sürmektedir. Haftaiçi iki akşam ve Cumartesi tam gün eğitim ile iş dünyasından önemli isimlerin katıldığı seminer derslerinden oluşan yoğun bir programa sahiptir. Öğrenciler sürdürülebilirlik, enerji, yatırım yönetimi, hukuk ve inovasyon gibi farklı alanlarda da ders alarak uzmanlaşabilmektedirler. Öğrencilerin kabul kriterleri de İngilizce yeterliliği ve referans mektubundan oluşmakta. 5 sene ve üzeri iş tecrübesine sahip üniversite mezunlarının başvurabildiği programın ücreti de kredi başına hesaplanmakta. Güncel program ücreti toplam 60,280 TL olarak hesaplanmaktadır.

 

4- İstanbul Üniversitesi

Türkçe

Tezsiz

Avcılar, İstanbul

 

Program 3 yarıyılda tamamlanacak şekilde düzenlenmiştir. Toplam 36 krediyi kapsamaktadır. Dersler Cuma akşamları 19:00 – 22:00 saatleri arasında ve Cumartesi gün içinde Avcılar’da bulunan İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yapılır. 4 yıllık bir yüksek öğrenim kurumundan mezun olup, en az 5 yıl tam zamanlı iş deneyimine sahip adaylar lisans not ortalaması ve mülakat sonuçlarına göre programa kabul edilirler. 36 kredilik ders programı için kredi başına ücret 450 TL’dir. Programa başvuracak adaylarda ALES koşulu aranmaz. Aday öğrencilerinden ayrıntılı bir özgeçmiş, not döküm belgesi, iki adet tavsiye mektubu ve profesyonel hedeflerini anlattıkları bir yazı hazırlamaları beklenmektedir.

 

5 - İstanbul Aydın Üniversitesi

Türkçe

Tezsiz

Küçükçekmece, İstanbul

 

Program güz, bahar ve yaz dönemi olmak üzere üç dönemden oluşmaktadır. Öğrencilere ilk dönem 4, ikinci dönem ise 3 ders sunulmaktadır. Öğrenciler yaz döneminde ise bitirme projesi ile birlikte 2 ders daha almaktadırlar. Programda dersler proje ve sunumlarla desteklenmektedir. Bu programda eğitim görmek isteyen adayların ekonomi ya da finans gibi belirli bölümlerden mezun olmaları gerekmemektedir. Programa başvuran öğrencilerden özgeçmiş, not dökümü, ALES Sonuç Belgesi ve diploma istenmektedir. Program ücreti ise 17,500 TL olarak belirlenmiştir.

 

6 - İstanbul Bilgi Üniversitesi

İngilizce - Türkçe

Tezli – Tezsiz

Eyüp, İstanbul

Kozyatağı, İstanbul

 

Sektörün önemli şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin ders verdiği programda öğrenciler birçok şirketin CEO, CMO ve CFO’su ile birebir iletişime geçerek hem network sağlıyor hem de kişilerin tecrübelerinden yararlanma fırsatı buluyor. Öğrenciler seçmeli derslerle programlarını şekillendirip, finans ya da pazarlama gibi alanlarda derslere ağırlık verebiliyor. Tezli program 6 dönem iken tezsiz program 3 dönemdir. Türkçe program 31,500 TL iken İngilizce program 37,500 TL’dir. Santral İstanbul Kampüsü’nde gerçekleşen İngilizce MBA programı dersler hafta içi akşamlarıdır. Türkçe MBA ise hafta sonları Kozyatağı’nda gerçekleşmektedir.

 

7 - İstanbul Teknik Üniversitesi

Türkçe

Tezsiz

Harbiye, İstanbul

 

Program bir akademik yıl içerisinde tamamlanması öngörülen, 3’er aydan 3 dönemden oluşan bir programdır. Programı tamamlamak için önemli özver, sorumluluk ve yetkinlik gerekmektedir. Bu nedenle başvurular sonrasında her adayla özel mülakat yapılır. Programı tercih eden öğrencilerin en az 2 yıl deneyimli, seçkin üniversitelerin lisans diplomalarına sahip ve programın kendi kariyerine getireceği katma değerin farkında olmaları beklenmektedir. Fakülte, öğrencileri seçerken sadece akademik ve kariyer başarılarına değil, aynı zamanda kişilerin farkındalık, kararlılık ve kendini ifade becerilerini de göz önünde bulundurmaktadır. Öğrencilerin en az TOEFL’da 70 seviyesinde İngilizce yeterliliğe sahip olması beklenmektedir. Ders başına ücret 2.400 TL’dir. Program ücreti ise 33,600 TL olarak belirlenmiştir. Toplam ders sayısı ise 14’tür.

 

8 - İstinye Üniversitesi

Türkçe

Tezli - Tezsiz

Topkapı, İstanbul

 

Program zorunlu ve seçmeli beşer dersten oluşmaktadır. Öğrenciler Sağlık, Finans, Pazarlama, Strateji, Yönetim ve Organizasyon dahil olmak üzere kendi alanlarına giren konular arasında seçim yapma şansına sahiptir. Program 4 yarıyıldan oluşmaktadır. 2 yıllık ders programı sürecinde öğrencilerin 120 AKTS almaları gerekmektedir. Dersleri başarıyla tamamlayanlar tez danışman yönetiminde birbirini izleyen 2 yarıyıl içinde bir tez çalışması yapmak, elde ettiği sonuçları tez yazım esaslarına uygun olarak yazmaktan yükümlüdür. Ders ücretleri AKTS başına hesaplanır. Tez dışındaki AKTS başı ücret 400 TL, tez ücreti ise 8,000 TL’dir. Tezli Yüksek Lisans Programı’nın toplam ücreti 32,000 TL’dir.

 

9 - İzmir Ekonomi Üniversitesi

İngilizce ve Türkçe

Tezsiz

Balçova, İzmir

Program öğrencilerine kariyerlerinin başlangıcında temel oluşturabilecekleri işletmecilik temelini ve bakış açısını kazandırmaktadır. Programdan mezun olabilmek için 30 yerel kredilik derse ek olarak bir de dönem projesi alınmalıdır. Dersler 15’er haftalık iki dönemlik bir programdır ve bir akademik yılda tamamlanabilmektedir. Program farklı disiplinlerden gelen, iş hayatında belirli bir düzeyde tecrübeye ulaşmış yönetici ve yönetici adaylarını bir üst düzeye taşımayı hedeflemektedir. Programda öğrenciler vaka analizleri, konu anlatımları, gerçek hayat projeleri, seminer ve takım çalışmaları ile karşılaşmaktadır.  Öğrenciler iş hayatında belli bir düzeyde tecrübeye ulaşmış yönetici ve yönetici adaylarından oluşmaktadır. Programın toplam ücreti 27 bin TL’dir.

 

10 - Koç Üniversitesi

İngilizce

Tezsiz

Sarıyer, İstanbul

 

İş ve yönetim teorisinin temel prensipleri olan ekonomi, muhasebe, iş stratejisi, karar verme bilimi, finans, pazarlama, operasyon yönetimi ve uluslararası işletme konuları üzerine yoğunlaşan program 13 ay sürmektedir. Cumartesi ve kısıtlı sayıda Cuma günlerinde de devam eden program için asgari 7 yıl iş tecrübesi olan orta düzey yöneticilerin başvurusu beklenmektedir. Akredite bir kurumdan lisans derecesi, İngilizce’de yeterlilik programa kabul için gereklidir. Yıllık ücret 79,000 TL’dir. Bölümün Yale İşletme Okulu ile işbirliği de bulunmaktadır.

 

11 - Orta Doğu Teknik Üniversitesi

İngilizce

Tezli – Tezsiz

Ankara

 

Öğrenim dilinin İngilizce olduğu program çeşitli sektörlerdeki orta ve üst kademe yöneticileri bir araya getirmektedir. Öğrenciler işletme sistemleri ve metodolojileri konularında eğitim görmektedir. Başvuru sürecinde öğrenci adaylarından TOEFL ve ALES sonuçları istenmektedir. Yapılan yüz yüze görüşmeler, lisans not ortalamaları ve niyet mektubu değerlendirmesiyle başvurular sonuçlanmaktadır. Mezun olabilmek için en az 3.00 ortalamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Dersler Pazartesi ve Çarşamba günleri 18:30 – 21:30 saatleri arasında, Cumartesi günleri ise 9:30 – 13:30 saatlerinde yapılmaktadır. Program ücreti 27 bin TL’dir. Tezsiz Yüksek Lisans programı için toplam 30 kredilik ders programı mevcuttur.

 

12 - Özyeğin Üniversitesi

İngilizce

Tezsiz

Çekmeköy, İstanbul

 

Başvuru yapan öğrenci adaylarından not döküm belgesi, referans mektubu, özgeçmiş, kendileri tarafından yazılmış bir makale beklenmektedir. Mülakattan sonar gerekirse TOEFL ya da başka bir İngilizce yeterlik sınavı sonucu istenebilir. Üniversite Yönetimi Kurulumu tarafından her sene kredi başına bir ücret tespit edilmektedir. Buna göre programın güncel ücreti 53,400 TL’dir. Gerekli şartları yerine getirerek programa kabul edilen adaylar, öğrenim ücretlerini karşılamak için düşük faizli banka kredisi imkanından yararlanabilirler. 8 ila 10 yılı aşkın iş deneyimine sahip katılımcıları ile mükemmel bir ağ kurma ortamı yaratır.

 

13 - Sabancı Üniversitesi

İngilizce

Tezsiz

Karaköy, İstanbul

 

12 aylık yarı zamanlı programa tercihen yönetim pozisyonları olmak üzere en az 6 yıllık iş deneyimine sahip adaylar kabul edilmektedir. Küresel rekabet ortamında Türk ve dünya şirketlerine liderlik edebilecek analitik, yönetsel beceriler ve küresel vizyona sahip yöneticiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Profesyoneller için MBA programı ise en az iki yıllık iş deneyimine sahip kişilerin başvurularını kabul etmektedir. Programların sonunda, dersler bittikten sonra, öğrencilerden öğrendiklerini aktardıkları bir projeyi tamamlamaları beklenmektedir. Executive MBA programının ücreti 75,900 TL olarak belirlenmiştir.