ARGE250


2019 yılında 2,5 milyon istihdam için kampanya

Turkishtime Dergi

TOBB Ekonomi Şurası’nda 2019 yılında 2,5 milyon istihdamı hedefleyen kampanya başlatıldı. Kampanyanın sloganı “Burası Türkiye Burada İş Var” olacak.

TOBB Ekonomi Şurasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yönlendirmesiyle 2019’da 2,5 milyon istihdamı hedefleyen kampanya başlatıldı. TOBB ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da katıldığı, oda ve borsa başkanlarının yer aldığı toplantı ile kampanya tanıtıldı. TOBB konferans salonundaki tanıtım toplantısına, iş insanları da her biri kendi ilinin adının yazıldığı “Burası … Burada İş Var” yazılı slogan kartlarını göstererek katıldı.

Albayrak: İstihdam alanında bir devrim yaşanıyor

Toplantıda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, istihdam teşviklerinin kamu-özel koordinasyonunun iyi bir örneği olduğunu belirterek, “2019, 2,5 milyon yeni istihdam gerçekleştireceğimiz yeni bir dönem” dedi. Albayrak, bugün istihdam alanında bir devrim yaşandığını belirterek, “Bugün Türkiye’ye karşı oynanan oyunlara, ekonomide çizilmek istenen senaryolara karşı durulan güçlü bir yumruğun, dayanışmanın, bir olmanın, milletçe güçlü olmanın dosta düşmana ispat edildiği bir gündür” diye konuştu.

Türkiye’nin AK Parti hükümetleri döneminde 10 milyon ilave istihdam sağlayarak büyük bir başarı elde ettiğini belirten Berat Albayrak, “Zor bir dönemde işbaşına gelen hükümetimiz, Ağustos sonrasında yaşanan dalgalanmaları kontrol altına almayı başardı, ayağı yere basan uzun vadeli hedeflerimizle uyumlu adımları attı” dedi.

Albayrak, ekonomideki iyileşmenin en iyi göstergesinin KOBİ’lerin kendi iş ortamlarındaki iyileşme olduğunu belirterek, “KOBİ’ler göğüslerini gere gere 2,5 milyon istihdam kampanyasına katılıyor” diye konuştu. Albayrak, yakın dönemde atılan finansmana erişimin kolaylaştırılmasına yönelik adımların başarılı olduğunu belirterek, “Ocak ayında KOBİ’lerimiz için 20 milyar liralık bir kredi paketi müjdesini vermiştik. Bu paket ile 67 bin 438 KOBİ’mize 20,3 milyarlık kredi kullandırıldı. Yeni bir paket geliyor. Bu hafta onu anons edeceğiz. Şubat sonu itibarıyla 7,5 milyar lirayı geçerek belki de martın ortasına
doğru 10 milyar liralık kredi paketini esnafımıza kullandırmış olacağız” dedi.

Albayrak, seçim sonrasında ekonominin çok daha güçlü, makro verilerin çok daha iyi süreçte seyredeceğini belirterek, “Yeni Ekonomi Programında öngörülen düzenlemeleri yıl bitmeden realize etmeye başlayacağız. Nisan ayından sonra çok daha iyi olacak. Çok önemli düzenlemeleri nisandan itibaren devreye alacağız. Hepsi belli, hazır. YEP’de yer alan yapısal reformlar hayata geçirilecek” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu: Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, destekleri “tarihi” olarak niteleyerek, yakın zamanda torba yasa ile kabul edilen istihdam teşviklerinin hazırlanışı ve kanun olarak kabul edilişindeki hıza dikkati çekti. Hisarcıklıoğlu, “TOBB sektör meclislerimiz, odalar ve borsalar olarak 81 il ve 1690 ilçede en yaygın şekilde tanıtacağız ve en geniş katılımın sağlanması için çalışacağız. Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar oldu” dedi.