ARGE 250


ABD, dünyanın en korumacı ülkesi olma yolunda!

Turkishtime Dergi

ABD’de birçok zengin ülkenin üzerinde olan gümrük vergileri, Trump’ın Çin’e yönelik tehditlerini hayata geçirmesi halinde gelişmekte olan ülkelerin de üzerine çıkacak. ABD’nin uyguladığı tarifeler ortalama yüzde 7.5’e ulaşacak…

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin mallarına yönelik gümrük vergilerini artırma tehdidiyla şaşıran finansal piyasalar, ticaret görüşmelerinin bozulabileceği endişelerinin kuvvetlenmesinin ardından kırılgan kalmaya devam ediyor. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin ABD’li üst düzey yetkililerin daveti üzerine ikili ticaret görüşmeleri için 9-10 Mayıs tarihlerinde ABD’yi ziyaret edeceği bildiriliyor. Ancak Trump’ın bu görüşmeler öncesinde gümrük duvarlarını biraz daha yükseltmesi halinde ABD, birçok gelişmekte ülkeyi geride bırakarak dünyadaki en korumacı ülkelerden biri haline geleceği belirtiliyor.

Dünya Gazetesi'nden Evim Küçük'ün haberine göre; Trump, haftasonu Twitter yoluyla yaptığı açıklamada 200 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan yüzde 10’luk gümrük vergisi oranının yüzde 25’e çıkarılacağını açıklamıştı. Çin’in ticaret müzakerelerini yavaşlattığını gerekçe gösteren Trump, “Çin, 10 aydır ABD’ye 50 milyar dolar değerindeki yüksek teknoloji ürünlerinde yüzde 25, 200 milyar dolar değerindeki diğer ürünlerinde ise yüzde 10 gümrük vergisi ödüyor. Bu yüzde 10 da yüzde 25’e çıkacak. Çin’den gelen 325 milyar dolar değerindeki diğer ürünler halen vergilendirilmiyor ancak yakında yüzde 25 olacak” demişti.

Yüzde 7.5 seviyesine çıkacak

Alman finans kuruluşu Deutsche Bank tarafından yapılan bir araştırma bu tedbirlerin hayata geçirilmesiyle ABD’nin en korumacı ülkeler arasına katılacağını gösteriyor. Deutsche Bank baş ekonomisti Torsten Slok e-mail yoluyla yaptığı açıklamada, ABD’nin gümrük duvarlarının halihazırda birçok gelişmiş ülkeden daha yüksek olduğunu ve Trump’ın son gümrük vergisi tehditleri yürürlüğe girerse tarifelerin çoğu gelişmekte olan ülkenin de üzerine çıkacağını söyledi.

Slok’un verdiği bilgiye göre vergilerin hayata geçirilmesiyle ABD’de tarifeler ortalama yüzde 7.5 seviyesine çıkacak. Böylelikle 2018 yılında ek gümrük vergilerini açıkladığı dönemde gerisinde olduğu Hindistan, Suudi Arabistan, Türkiye, Çin, Rusya gibi ülkeleri geride bırakacak. ABD’den daha yüksek vergi uygulayan tek başlıca ekonomi Brezilya olacak. ABD’nin gümrük vergileri 2018’den bu yana Japonya, Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere’nin de üzerinde. Trump’ın açıklamalarının piyasalarda olumsuz etkisi hissedilmeye devam ederken, analistler bir anlaşmaya varılması için hala umut olduğunu ve Trump’un tehditlerinin bir görüşme taktiği olduğunu savunuyor. Aksi takdirde Çin’li şirketlerin Amerikan şirketlerine göre daha fazla etkileneceği ileri belirtiliyor.