Turkishtime AR-GE 250


ABD menşeli ürünlere gümrük vergisi indirimi

Turkishtime Dergi

ABD'nin Türkiye'den çelik ithalatına uygulanan gümrük tarifesini yüzde 50'den 25'e düşürmesinin ardından, ABD menşeli bazı ürünlerin gümrük vergisi yarı yarıya düşürüldü.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD menşeli 22 ithal ürüne ek mali yükümlülüğün bugün Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile yarı yarıya düşürüldüğünü; bu
karar ile 521.2 milyon dolar tutarındaki ilave verginin 260.6 milyon dolara ineceğini söyledi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararı ile ABD menşei bazı ürünlerin ithalatında 14 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan ek mali yükümlülük yüzde 50 düşürüldü.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "ABD, 17 Mayıs tarihinde Türkiye'den ithal edilen çelik ürünlerinde uyguladığı ilave vergileri yüzde 50'den yüzde 25'e düşürmüştür. Türkiye bu kararın ardından mütekabiliyet gereği ABD menşeli 22 ithal ürüne uyguladığı ek mali yükümlülükleri yarı yarıya düşürmüştür" dedi ve ekledi: "Bu karar ile ABD ürünlerine uygulanan 521.2 milyon dolar tutarında ilave vergi 260.6 milyon dolara inecektir. ABD ile ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve hükümetlerimiz tarafından ortaya konulan 75 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için çalışmaya devam edeceğiz."

Karar ile birlikte ABD'den ithal viskide mevcut yüzde 140 oranındaki ek mali yükümlülük yüzde 70'e, PVC'de yüzde 50'den yüzde 25'e, binek otomobilde yüzde 120'den yüzde 60'a, kozmetikte yüzde 60'dan yüzde 30'a indirildi. Birçok kalemde de vergi oranları genel olarak yarı yarıya indirildi.

ABD, geçen yıl Mart ayında Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere çelikte 25, alüminyuma yüzde 10 ilave gümrük vergisi uygulamaya başlamıştı. ABD, 13 Ağustos'tan geçerli olmak üzere Türkiye'ye yönelik olarak çelik ve alüminyumdaki gümrük vergilerini iki katına çıkarmıştı. Buna göre, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı gümrük vergisi alüminyumda yüzde 20'ye, çelikte yüzde 50'ye yükselmişti.

Türkiye ise mütekabiliyet gereği 15 Ağustos'ta ABD menşeli, aralarında bazı alkollü içkiler, kozmetik ürünleri ve motorlu taşıtların da bulunduğu ürünlerin ithalatın uygulanan ek mali yükümlülüğü yüzde 100 artırmıştı. Bugün indirilen oranlar bu karar kapsamında artırılan oranlar oldu.