ARGE 250


ABD, Türkiye'yi gümrüksüz ticaret programından çıkarıyor

Turkishtime Dergi

ABD, Türkiye'yi gelişmekte olan ülkelere sunulan ticaret programından çıkarıyor. Trump ilgili talebini Kongre'ye sundu. Öte yandan Hindistan'ın da çıkarılmasını talep etti. Türkiye program kapsamında ABD'ye 2017 yılında 1.66 milyar dolarlık ürün satmıştı.

ABD, Türkiye'yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi'nden (GTS) çıkarmaya hazırlanıyor.

1974'te yürürlüğe giren ABD'nin bu en eski ve en büyük ticari programı GTS, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 131 gelişmekte olan ülkeye toplam 3 bin 474 üründe ABD pazarına gümrüksüz giriş imkanı sağlıyor.

Program binlerce üründe gümrük vergilerini kaldırarak, yararlanıcı ülke ve bölgelerde ekonomik kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlıyor.

ABD Ticaret Temsilciliği'nin (USTR) internet sitesine göre, ABD 2017 yılında GTS programı kapsamında Türkiye'den 1.66 milyar dolarlık ithalat yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ilgili talebini içeren ve Kongre'ye iletilen mektupta, Türkiye ekonomisinin geliştiğine dikkat çekilerek artık bu programdan yararlanmasına ihtiyaç olmadığına vurgu yapıldı.

Mektupta, "Türkiye'nin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak artık GTS'den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm için bu adımı atıyorum. Fakirliğin azalması, kişi başına düşen yıllık milli hasıla ve ticaret yaptığı ülkelerle ithalatın artması ve Türkiye'deki sektörler, gelişmiş ticaretinin göstergesidir" ifadeleri yer aldı.

Mektupta ayrıca, ABD'nin Türkiye ile adil ve mütekabiliyet esasına dayalı ticari ilişkilerini sürdüreceğinin altı çizildi.

Konuya ilişkin USTR basın bülteninde de, "Türkiye artık Genelleştirilmiş Tercihler Sistemine katılmaya uygun değil, çünkü ekonomik olarak yeterince gelişti" ifadesi yer aldı.

USTR, Ağustos ayında Türkiye'nin programa uygunluğunu gözden geçirdiğini bildirmişti.

Öte yandan Trump, yine Kongre'ye gönderdiği ayrı bir mektupta Hindistan'ın da söz konusu GTS programından çıkarılması niyetini ifade etti. Hindistan, söz konusu programdan son yıllarda en fazla faydalanan ülkelerin başında geliyordu.