ARGE 250


Ağustos enflasyonu öncesi önemli sinyal

Turkishtime Dergi

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara'da hesaplanan gıda enflasyonunun Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 4.26 arttığını; dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1,812 lira, yoksulluk sınırının ise 5,904 lira olduğunu açıkladı.

Türk-İş raporunda döviz, elektrik, doğalgaz, benzin fiyatlarındaki artışın yanı sıra temel gıda madde etiketlerinin de değiştiği ve geçim şartlarının daha da ağırlaştığı belirtilerek, gıda harcaması tutarındaki 12 aylık artış oranının Ocak 2004'ten bu yana ilk kez yüzde 20'leri gördüğü belirtildi.

Araştırmada dört kişilik bir ailenin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1,812 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı olan yoksulluk sınırı 5,904 TL, bir çalışanın -sadece kendisinin- yapması gereken yaşama maliyeti ise aylık 2,225 TL olarak hesaplandı.

Türk-İş hesaplamasına göre; açlık sınırı geçtiğimiz aya göre 74 TL, yoksulluk sınırı 241 TL artarken, yılbaşına göre artış tutarı sırasıyla 204 TL ve 666 TL oldu. Son bir yılda mutfağa gelen ek yük 308 TL ve aile bütçesine gelen ek yük 1,002 TL arttı.

Raporda "Süt, yoğurt, peynir grubunda beklenen zam gerçekleşerek fiyatlar yüksek oranda artarken, geçen ay yükselen yumurtanın fiyatı bu ay biraz düştü. Bakliyat ürünlerinde mevcut stoklar bitmediği için fiyatların değişmediği, yeni mahsulün devreye girmesiyle artış olacağı ifade edildi.

Yaş sebze-meyve fiyatları mevsim şartları ile yaz tatili ve bayram öncesi gerileyen talep nedeniyle biraz düşüş gösterdi. Mutfak harcamasının vazgeçilmez ikilisi kuru soğan ile patates fiyatı bu ay da geriledi. Geçtiğimiz ay 4.75 TL olan ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay 4.63 TL'ye geriledi. Ortalama kilogram fiyatı 4.87 TL olan sebze bu ay 4.43 TL olurken, ortalama kilogram fiyatı geçen ay 4.59 TL olan meyve bu ay 4.91 TL'ye yükseldi" denildi.

TÜİK'in aylık enflasyon verilerini açıklama tarihinden önce açıklanan Türk-İş raporu, TÜİK enflasyon tahminlerine dair göstergelerden biri olarak değerlendiriliyor.