AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Asgari ücret belli oldu: 4 bin 250 lira

Turkishtime Dergi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022’de uygulanacak asgari ücretin 4 bin 250 TL olarak belirlendiğini ve damga vergisi ile gelir vergisinin kaldırıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığında düzenlenen törende Erdoğan, bu tutarın en düşük seviye olduğunu, evlilik ve çocuk durumuna göre artış gerçekleşeceğini kaydetti.

Erdoğan, yüzde 50 olan bu artış oranını “tarihi” olarak nitelerken, vergi indirimiyle işverene verilen desteğin 450 TL düzeyinde gerçekleştiğini vurguladı.

Bilgin'den 'sosyal barış' vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin söz aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Sosyal politikalarla dayanışmayı ve sosyal barışı korumak çok önemlidir. Asgari ücret de bu işlevleri yerine getiren bir kurumdur. Komisyondaki katkılarıyla işveren sendikalarımıza ve işçi sendikalarımıza teşekkür ediyoruz." dedi

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, "Devletimiz en iyisini yapabilmek için çalışıyor. Bizim bakış açımız da çok net. Çalışan olmadan işveren olmaz" dedi.

Türk - İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak da "Zorlu ve iyi bir çalışma yaptığımızı düşünüyorum. Yaptığımız çalışmanın emekçileri tatmin edeceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

İşverene maliyeti 5 bin 879 lira

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan bilgi notuna göre ise 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4253,4 lira olacak.

SGK ve işsizlik sigortası primi dahil olmak üzere işverene toplam maliyet 5 bin 879 lira olacak. 2021 yılı asgari ücretinin işverene toplam maliyeti 4 bin 203 lira düzeyindeydi.