ARGE 250


Asgari ücrette ikinci toplantı sona erdi

Turkishtime Dergi

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret pazarlığının ikinci toplantısı sona erdi.

Yüksek artış beklentisi doğuran açıklamaların ardından 2022 yılında uygulanacak asgari ücretin belirleneceği toplantılardan ikincisine Türk-İş ev sahipliği yaptı.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetini Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi heyetini ise Türk-İş temsil etti.

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay: Beklenti ortada, makul bir teklif bekliyoruz

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin göreli olarak yüksek seviyede belirlenmesi için tüm kesimlerin açıklama yaptığını, kamuoyunda da beklenti oluştuğunu belirterek, işçi ve işverenin katılımıyla bir ücretin belirlenmesini istediklerini, çalışmanın hızla tamamlanması konusunda mutabık olduklarını ancak beklentileri karşılamayan bir ücrete imza atmayacaklarını söyledi.

Toplantının açılışında bir selamlama konuşması yapan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, resmi olarak bir ücret talebinde bulunmadıklarını ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına “bir rakam” söylediğini açıkladı. Ergün Atalay, “makul, beklentileri karşılayan bir teklif beklediklerini” vurgulayarak, “Arzu etmediğimiz bir rakam (teklifi) gelirse çabuk olmanın da anlamı yok” dedi. Atalay, yolda karşılaştığı herkesin asgari ücrete yönelik yorum yaptığını söyleyerek, toplumdaki beklentinin yükseldiğini anlattı.

Ücret vergilerinin azaltılması konusunda taraflar mutabakat içinde

Toplantının sonunda kısa bir açıklama yapan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da, 9 Aralık günü TİSK’in ev sahipliğinde yapılacak üçüncü toplantıya, TÜİK’in yapacağı beslenme için gerekli tutar hesabının gelmesini beklediklerini açıkladı. Bu tutar, taraflarca ücret önerilerinde kullanılıyordu. Akansel Koç, tarafların ücret belirleme çalışmalarını hızla tamamlama konusunda görüş birliğinin devam ettiğini vurgularken, geçmişte olmadığı kadar birbirine yakın görüşler ve mutabakatların yaşandığını kaydetti.

Akansel Koç, ücretlerin yükünün azaltılması konusundaki arayışlar çerçevesinde, bütün çalışanları kapsayacak şekilde ücret üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılmasında da mutabakat olduğunu belirtti.

TİSK, 9 Aralık'ta tarafları ağırlayacak

Taraflar üçüncü toplantı için 9 Aralık’ta TİSK’te buluşacak. Yasa gereği asgari ücretin Aralık ayı içinde belirlenmesi gerekiyor. Taraflar bu yıl ay sonuna kalmadan anlaşmaya varmayı planladıkarını duyurmuştu.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında 4 kez toplanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar Bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.