ARGE 250


Bakan Albayrak: 2018 bütçe hedefimizi tutturduk

Turkishtime Dergi

Yıl sonu bütçe açığı 72,6 milyar lira olarak gerçekleşti. Bakan Albayrak, "YEP'te yüzde 1,9 olarak belirlediğimiz bütçe açığının milli gelire oranı hedefini tutturmuş olduk" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 bütçe rakamlarını açıkladı. Yeni Ekonomik Program’da yıl sonu bütçe açığını 72,1 milyar lira olarak öngördüklerini hatırlatan Albayrak, "Bütçe açığı gerçekleşmesi, hedefimiz ile uyumlu olarak 72,6 milyar lira olmuştur. YEP’te yüzde 1,9 olarak belirlediğimiz bütçe açığının milli gelire oranı hedefini böylece tutturmuş olduk" dedi.

Bakan Albayrak'ın paylaştığı bilgilere göre; Ocak-Aralık dönemi bütçe gelirleri yüzde 20,2 oranında arttı ve 757,8 milyar TL tutarına ulaştı. Vergi gelirleri ise yüzde 15,8 oranında artış göstererek 621,3 milyar TL tutarına çıktı. Ocak-Aralık dönemi bütçe giderleri ise yüzde 22,4 oranında artarak 830,5 milyar TL oldu.

"Güçlü kamu mali yapımız ve sağladığımız mali disiplin Türkiye’nin en önemli çıpalarından birisidir. 16 yıldır mali disiplini kararlılıkla sürdürüyoruz" değerlendirmesini yapan Albayrak, geçirilen zor döneme rağmen mali disiplinden taviz verilmediğini vurguladı.

Önümüzdeki dönemde de bütçe disiplininden sapılmayacağı mesajını veren Albayrak, "Güçlü maliye politikası, para politikasıyla eşgüdümlü olarak, enflasyonla mücadele başta olmak üzere tüm dengelenme dönemi hedeflerinin en önemli destekçisi olacaktır" ifadelerini kullandı.