ARGE 250


Bakan Albayrak ekonomistlerle buluştu

Turkishtime Dergi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bugün bazı ekonomist, bankacı ve köşe yazarlarıyla bir araya geldi. Bakan Albayrak katılımcıların güncel gelişmelerle ilgili görüş ve önerilerini dinlerken, buluşmanın verimli geçtiği bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bugün akademisyenlerimiz ve ekonomistlerimiz ile ekonomi alanında hayata geçirmemiz gereken politikalara ilişkin verimli bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Bu gibi toplantıları düzenli hale getirerek her kesimden alacağımız katkılar ile yol haritamızı ortaya çıkaracağız" dedi. İlgili toplantı bugün saat 13:00'de İstanbul Dolmabahçe'de gerçekleşti.

Toplantıda yer alan ve Reuters'a konuşan bir katılımcı, "Albayrak toplantıya G20 değerlendirmeleriyle genel bir giriş yaptı. Yazar, ekonomist ve bankacı... 14-15 kişi katıldı. Albayrak daha çok bizim görüşlerimizi dinledi" dedi ve ekledi: "Ekonomiye ilişkin yaptığı kısa değerlendirmede Albayrak, bakanlık sayısının azaltılması sonrası kurumlar arası koordinasyon artırılmasını sağlayacağını, ekonomide tek sesliliğin önemini, ve Orta Vadeli Programın hazırlıklarından ve belki isminin değişebileceğinden bahsetti" dedi. Bankacı toplantıda Albayrak'ın para politikası hakkında bir yorum yapmadığını da belirtti.

Bu arada gerek iki boyunca piyasaya yansıyan Albayrak'ın mesajları gerekse TCMB'den yarın faiz artışı beklenmesi, yurtiçi piyasaların pozitif sergilemesini sağladı. Dolar/TL 4.74'ün altına inerken, borsada yüzde 1 civarında yükseliş izlendi.