AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması

Turkishtime Dergi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Enflasyonun tahribatı devam ediyor. Bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yüzde 85'e ulaşan enflasyonun yarattığı tahribatın devam etttiğini önümüzdeki yıl için belirlenecek asgari ücrette bunu dikkate alacaklarını söyledi.

Bilgin, Anadolu Ajansı'na (AA) yaptığı açıklamada, önümüzdeki yıl için belirlenecek asgari ücret için, "Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenlemeyi geçen sene yapmaya çalıştık, yüzde 50 zam vererek. O yetmedi… Kümülatif olarak yüzde 94 küsur zam verdik ama enflasyonun tahribatı devam ediyor. Dolayısıyla bunu dikkate alan bir düzenleme yapacağız" dedi.

Bilgin bugün Cumhuraşkanı Tayyip Erdoğan ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati ile yarın Türk-İş ve TİSK başkanları ile görüşecek. Yarınki görüşmede asgari ücret tespit komisyonunun yapacağı toplantılar için takvim de oluşturulacak.

EYT aralıkta Meclis'e gelecek

Emeklilikte yaşa takılanlar konusundaki çalışmalara değinen Bilgin, konuya ilişkin "oldukça mesafe aldıklarını" ve çalışmayı Aralık ayında TBMM'ye göndereceklerini söyledi.

Emeklilik sisteminde prim gün sayısı, yıl ve yaş olmak üzere üç kriterin olduğunu anımsatan Bilgin şöyle dedi:

"Şu an iki şartı doldurup emekli olabileceklerin sayısı 1.6 milyon civarında. Aralık'ta konu TBMM'ye geldiğinde 2 milyonu bulabilecek şekilde biraz daha artabilir. Biz onlarla ilgili bir düzenleme yapıyoruz."