AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Bakan Şimşek, piyasa beklentilerindeki iyileşmeyi değerlendirdi

Turkishtime Dergi

Bakan Şimşek, açıklanan Piyasa Katılımcıları Anketi'nin ardından yaptığı değerlendirmede, "Programımızın olumlu sonuçları enflasyon beklentilerine de yansıyor" dedi ve "Hedefimize ulaşmakta kararlıyız" olarak ekledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün açıklanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), "Piyasa Beklenti Anketi" sonuçlarının ardından sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu. Programın olumlu sonuçlarının enflasyon beklentilerine de yansıdığına dikkat çeken Şimşek, "Beklentilerdeki iyileşme, enflasyon ataletinin kırılmasında ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanmasında çok önemli" dedi.

Bakan Şimşek'in kullandığı ifadeler şöyle:

"Programımızın olumlu sonuçları enflasyon beklentilerine de yansıyor.

Yıl sonu enflasyon beklentisinde gerileme devam ederken, 12 ay sonrası beklenti ekim ayına kıyasla 12,1 puan azalarak yüzde 33,2 oldu.

Beklentilerdeki iyileşme, enflasyon ataletinin kırılmasında ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanmasında çok önemli.

Mayıs ayında yıllık enflasyonun en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yılın kalan döneminde hızla gerilemesini bekliyoruz.

Enflasyon gerçekleşmeleri de beklentileri etkiliyor, dezenflasyon sürecinin başlamasıyla beklentiler hedefimize daha hızlı yakınsayacaktır.

Hedefimize ulaşmakta kararlıyız."