Turkishtime AR-GE 250


Cari açık 16 yılın en düşük seviyesinde

Turkishtime Dergi

Cari denge mayıs ayında 151 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık 2.37 milyar dolarla Şubat 2003'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Cari işlemler dengesi Mayıs ayında beklentilerin altında 151 milyon dolar fazla verdi. Beklenti 280 milyon dolar fazla verileceği yönündeydi. Cari açık Ocak-Mayıs döneminde 3.14 milyar dolar olurken, 12 aylık cari işlemler açığı 2.37 milyar dolara geriledi.

TCMB açıklamasında, "Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 5.85 milyar dolar azalarak 706 milyon dolara gerilemesi ve hizmetler dengesi kalemi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 594 milyon dolar artarak 2.3 milyar dolara yükselmesi etkili olmuştur" denildi.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise bir önceki yılın Mayıs ayında 1.2 milyar dolar açık vermişken, bu ayda 3.47 milyar dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 257 milyon dolar artarak 1.85 milyar dolara yükseldi.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 194 milyon dolar artarak 1.3 milyar dolar oldu.

İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 104 milyon dolar azalarak 27 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Net hata noksan kalemi Mayıs'ta 1.6 milyar dolar fazla verirken, resmi rezervlerde 3 milyar dolar artış oldu.

TCMB verilerine göre doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, Mayıs'ta bir önceki yılın aynı ayına göre 51 milyon dolar azalarak 204 milyon dolar oldu.

Portföy yatırımları 456 milyon dolar net çıkış kaydederken, alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında sırasıyla 138 milyon dolar ve 369 milyon dolar net satış yaptığı görüldü.

Diğer yatırımlarda 1.51 milyar dolar net giriş olurken, diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları ile yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları 4 milyar dolar ve 1.8 milyar dolar net azalış kaydetti.