ARGE 250


Cari dengede 'fazla' serisi devam ediyor

Turkishtime Dergi

Cari denge, ağustos ve eylül aylarının ardından ekim ayında da 'fazla' verdi. Ödemeler dengesinde 2,5 milyar dolar fazla beklenirken, cari dengedeki fazla ekim ayında 2,77 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye ekonomisi, iktisadi faaliyetteki yavaşlama ve ithalattaki azalışla birlikte Ağustos ve Eylül aylarının ardından Ekim ayında da 2.77 milyar dolar fazla verdi. Merkez Bankası verilerine göre Ocak-Ekim döneminde cari açık ise 27.17 milyar dolar oldu. Reuters'ın 16 kurumun katılımı ile yaptığı ankete göre cari dengenin Ekim'de 2.55 milyar dolar fazla vermesi bekleniyordu.

TCMB açıklamasında "Bir önceki yılın Ekim ayında 3.84 milyar dolar açık veren cari işlemler hesabı bu yılın Ekim ayında 2.77 milyar dolar fazla vermiştir. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 39.4 milyar dolara gerilemiştir" denildi. Eylül ayında on iki aylık cari işlemler açığı 46 milyar dolar idi. Ağustos ve Eylül ayında da cari fazla veren Türkiye ekonomisi öncesinde ise en son 2015 yılı Eylül ayında 218 milyon dolar ile cari fazla vermişti.

TCMB verilerine göre doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 784 milyon dolar azalarak 699 milyon dolar oldu.

Verilere göre Ekim'de portföy yatırımlarında 491 milyon dolar tutarında net giriş kaydedildi. Diğer yatırımlarda ise Ekim ayında 4.8 milyar dolar tutarında net çıkış gerçekleşti.