AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Çekirdek enflasyon öngörülenin üstünde

Turkishtime Dergi

TCMB, mart ayı fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde çekirdek enflasyonun öngörülenin üstünde kaldığını belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mart ayında çekirdek enflasyon gösterlerinin aylık artış oranlarının devam eden zayıflama eğilimine rağmen Enflasyon Raporu öngörülerinin üzerinde kaldığını vurguladı.

TCMB Mart fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde aylık bazda fiyat artışlarında hizmet, gıda ve temel malların öne çıkan gruplar olduğunu belirtti.

Ücret etkisinin belirgin olduğu hizmet grubunda aylık fiyat artışı bir miktar yavaşlasa da kira, eğitim ve haberleşme kalemleri öncülüğünde görece yüksek seyretti.

TCMB'nin değerlendirmesinde iç taleple ilgili yorumlar da dikkat çekti. TCMB "iç talep koşullarının dirençli seyri dayanıklı tüketim mallarında maliyet artışlarının fiyatlara geçişini kolaylaştırmıştır" ifadelerini kullandı.

TCMB'nin değerlendirmesine göre gıda fiyatlarındaki aylık artışı kırmızı et öncülüğünde işlenmemiş gıda fiyatları sürüklerken, işlenmiş gıda grubundaki zayıflama dikkat çekti.

Temel mal fiyat artışında döviz kuru etkileriyle dayanıklı mal grubunun öne çıktığını söyleyen TCMB enerji aylık enflasyonunun akaryakıt fiyatlarına paralel olarak önceki aylara kıyasla daha ılımlı bir seyir izlediğini ifade etti.