ARGE 250


Çin ve Hindistan'dan İzmir'e çıkarma!

Turkishtime Dergi

İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl görkemli konuk ve partnerleri ile gövde gösterisi yapacak. Dünyanın en kalabalık iki ülkesini ağırlayan fuarda yoğun bir ticari program var.

Türkiye’nin en köklü organizasyonlarından biri olan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), bugün kapılarını 88. kez açıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzfaş tarafından “Fuardayız” sloganı ile düzenlenen İEF, 15 Eylül’e kadar sürecek. İzmir, bu yıl İEF sayesinde 10 gün boyunca ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin merkezi haline gelecek. Her yıl 1 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan İEF’nin bu yılki en güçlü yönü odaklandığı ve partner olarak belirlediği ülke ve şehirler.

88.İEF’de dünyanın en kalabalık ikinci nüfusuna sahip Hindistan odak ülke olurken, partner ülke de dünyanın en kalabalık ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti. Yani bu yıl İEF’de toplam 3 milyara yakın nüfusu olan iki ülkenin ağırlığı hissedilecek. İki ülke de fuara oldukça iddialı şekilde geldi. Çin’den 62, Hindistan’dan 40’ın üzerinde firma fuarda Türk firmaları ile işbirliği olanaklarını görüşecek.

Onur konuğu kentler İstanbul ve Kahramanmaraş

Her yıl fuardan bir gün önce başlayan ve iki gün süren İzmir İş Günleri, bu yıl da yoğun bir programla ilerliyor. Dün başlayan etkinlik kapsamında 39 ülkeden 180 dolayında delegasyon Türkiye’den resmi ve ticari partnerleriyle görüşmelerini sürdürüyor. Bugün ayrıca yine bu kapsamda “Türkiye-Çin İş Forumu” gerçekleştirilecek. Ayrıca Endonezya, Benin, Gambiya, Gana, Irak, KKTC, Kamerun ve Sudan ülke stantları ile İEF’de yer alacaklar.

İEF’nin bu yılki onur konuğu illeri de İstanbul ve Kahramanmaraş oldu. İEF’ye ilk kez konuk olacak İstanbul, kentin güzelliklerini, kültürünü ve ekonomik faaliyetlerini ziyaretçilerle buluşturacak. Kahramanmaraş ise kendisine ayrılan bin 750 metrekarelik sergi alanında bölgesel ürünlerini, Akdenizli kimliğini ve başta dondurma olmak üzere yöresel lezzetlerini sergileyecek.

Etkinlik programı yine yoğun

İEF’de ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği kısım olan etkinlikler, bu yıl da oldukça yoğun bir programı kapsıyor. Bu yıl da etkinliklerin büyük bölümü ücretsiz olarak takip edilebilecek. Bu etkinliklerden biri de 9 Eylül günü çok sayıda sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek olan konser. İzmir’de geçen ay meydana gelen orman yangınlarında zarar gören alanların tekrar yeşillendirilmesi için düzenlenecek kampanyaya da bu konser ile start verilecek.