ARGE 250


EBRD, Türkiye için büyüme tahminini korudu

Turkishtime Dergi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), gelişen Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Afrika için büyüme tahminini düşürdü, Türkiye için sabit tuttu.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa, Orta Asya ve Kuzey Afrika'daki gelişmekte olan ekonomiler için ekonomik büyüme tahminini düşürürken, Rusya'nın doğalgaz ihracatını aniden durdurması halinde gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH) koronavirüs salgını öncesinde görülen seviyelere gerileyebileceği uyarısında bulundu.

EBRD, seçimler öncesinde devam etmesi beklenen kamu harcamaları nedeniyle Türkiye'nin büyüme tahminlerini ise sabit tuttu.

Faaliyet gösterdiği yaklaşık 40 ülke hakkında Mart ayında yayımladığı ekonomik tahminlerini güncelleyen EBRD, gelişmekte olan Avrupa ülkeleri, Orta Asya ve Kuzey Afrika için ekonomik büyüme tahminini %1.7'den %1.1'e düşürdü. Düşüşte Ukrayna ekonomisinde tahminlerden kuvvetli gerçekleşeceği öngörülen daralma etkili oldu.

EBRD en çok kredi verdiği ülke olan Türkiye için büyüme tahminini ise bu yıl için %2, 2023 için ise %3.5 seviyesinde tuttu.

EBRD tarafından yayımlanan raporda, bölge ekonomisinde beklenen ivme kaybına rağmen 2023'te gerçekleşmesi planlanan seçimler öncesinde öngörülen kamu harcamaları nedeniyle büyümenin bu seviyelerde olacağı ifade edildi.

Her ne kadar EBRD'nin baz senaryosu olmasa da Rusya'dan doğalgaz akışının aniden kesilmesi halinde bölgede kişi başı GSYH'nin bu yıl %2.3, gelecek yıl ise %2 daralacağı tahmin edildi.