ARGE 250


Ekonomistlerden 'yüksek enflasyon' ve 'faizde artırım' beklentisi

Turkishtime Dergi

Ekonomistler, enflasyonun yükselişine devam ederek eylül ayında yüzde 19-20 seviyelerine çıkacağı görüşünde. TÜFE, ağustosta yüzde 17.9 ile 2003 bazlı serinin yeni zirvesine ulaşırken, verinin ardından TCMB'nin Eylül PPK toplantısında parasal duruşun yeniden şekillendirileceğini duyurması, toplantıda bir faiz artışı yapılacağı beklentisini güçlendirdi. İşte ekonomistlerin ağustos enflasyonu ve TCMB açıklamasına ilişkin değerlendirmeleri...

Şeker Yatırım Ekonomisti Serkan Gönençler, Ağustos'ta TÜFE beklentilere paralel gelse de bunun sebze fiyatlarında geçici bir düşüşten kaynaklanması ve aslında öngörülenden daha güçlü bir kur geçişkenliği olması nedeniyle detayların daha sıkıntılı bir duruma işaret ettiğini belirtti.

TL'de önemli bir değerlenme görülmemesi halinde TÜFE'nin Eylül'de yüzde 20 seviyesini görmesi ve sonrasında yükselmeye devam etmesinin sürpriz olmayacağını söyleyen Gönençler, "Ağustos gerçekleşmesi dikkate alındığında kurda devam eden istikrarsızlık ve bu açıklama ile TCMB'nin Eylül'de en azından 300-500 baz puanlık faiz artırımı yapmasını bekliyoruz. Aslında mevcut piyasa faizleri ve kısa vadeli enflasyon projeksiyonlarımız daha büyük ölçekli artışın gerekli olabileceğini gösteriyor" dedi.

Nomura Ekonomisti İnan Demir de hafta sonunda yapılan son elektrik ve doğalgaz zamları ardından manşet enflasyonun gelecek aylarda yüzde 20'ye ulaşma riskini artırdığını söyleyerek, "TCMB'nin son resmi faiz artışını yaptığı 7 Haziran'da yıllık enflasyon yüzde 12.15 seviyesindeydi. O zamandan bu yana enflasyonun 575 baz puan hızlanmasına karşılık efektif politika faizi TCMB'nin fonlamayı yüzde 19.25'e kaydırmasıyla sadece 150 baz puan arttı" dedi ve şöyle devam etti: "Bu TCMB'nin efektif fonlama oranını 425 baz puan daha artırarak yüzde 23.5 seviyesine getirmesi gerektiği anlamına geliyor. Aslında ileriye dönük bozulma da dikkate alındığında ... haftalık repo faizinin üzerinde yaklaşık 1000 baz puan gibibir artış gerekiyor. Ancak TCMB'nin bu kadar önemli bir adımı atmaya hazır olup olmadığı konusunda emin değiliz.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı ise temmuz ayında ivme kaybeden yıllık enflasyondaki artış trendinin, ağustosta tekrar hız kazandığını söyledi. Elektrik-doğal gaz zamları, TL'deki kayıp gibi unsurlara bağlı olarak yıllık enflasyonun yüzde 19’lu seviyelerine çıkabileceğini belirten Tokalı, "Kurun geçişkenlik etkisini düşündüğümüzde, yıl sonuna ait yüzde 15,3’lük tahminimizi yüzde 18,8’e çıkarıyoruz. 2019 tahminimizi de yüzde 11,5’ten yüzde 13,8’e daha ılımlı olarak yukarı çekiyoruz" dedi.

Öte yandan enflasyon sonrası TCMB'nin açıklamalarını değerlendiren Noorcm Yurtiçi Piyasalar Satışi Müdürü Mert Yılmaz, "Merkez Bankası çok net biçimde 13 Eylül'de faiz artışı yapılacağının mesajını verdi" dedi.

Volatilitenin düşürülmesi gerektiğine dikkat çeken Yılmaz "Faiz artışı neredeyse ortalama  yüzde 35'ler düzeyindeki kredi maliyetlerinin daha da yükselmesi demek ama kurun ateşini düşürecek kısa vadede faiz artışından başka bir şey kalmadı" dedi. 400 - 500 baz puanlık faiz artışına ihtiyaç olduğunu kaydeden Yılmaz 100 - 125 baz puanlık faiz artışıyla TL'nin değer kaybının süreceğini vurguladı.

ENFLASYON, AĞUSTOSTA ZİRVEYİ KORUDU!