AR-GE 250


Eximbank desteği 48.4 milyara çıkacak

Turkishtime Dergi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Eximbank'ın ihracatçılara desteğinin yıl sonunda 44 milyar dolara, önümüzdeki yıl ise yüzde 10 artışla 48.4 milyar dolara yükseleceğini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yaptı. Eximbank'ın bu yılın ilk dokuz ayında 18.3 milyar doları kredi, 12.2 milyar doları ihracat kredi sigortası olmak üzere ihracatçılara toplam 30.5 milyar dolar destek sağladığını söyledi.

Pekcan Eximbank'ın ihracatçılara toplam finansman desteğini yıl sonunda 44 milyar dolara yükseleceğini de belirterek önümüzdeki yıl ise bu desteğin yüzde 10 artışla 48.4 milyar dolar olacağını söyledi.

Yıllıklandırılmış ihracatın Ekim'de 166.8 milyar dolara ulaşarak tarihi rekora ulaştığını da belirten Pekcan, "Yılsonunda ihracatın 170 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz" dedi.

"Gümrük Birliği'nin güncellenmesi AB ile ticari ilişkilerimizde en önemli gündem maddesini oluşturuyor" diyen Pekcan, Suriye Afrin'e açılan Zeytin Dalı Gümrük Kapısı'nın da dün itibarıyla hayata geçtiğini söyledi.

ABD'nin çelik petrol borularındaki telafi edici vergi uygulamasına karşı açılan davanın lehte sonuçlandığına da dikkat çeken Pekcan, "Açtığımız davada nihai kararı da yakında bekliyoruz. 2019'da Türkiye ve firmalarımıza yönelik uluslararası hukuki dayanağı olmayan ticaret politikalarına haklarımızı kullanarak karşı durmaya devam edeceğiz" dedi.