AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


EYT için kefalet desteği iki katına çıkıyor

Turkishtime Dergi

EYT işveren desteğinde kefalet hacmi 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Emeklilikte Yaşa Takılanlar  düzenlemesinin işverene getirdiği yükü azaltmak için daha önce açıklanan destek miktarını iki katına çıkardıklarını bildirdi. Bakan Nebati EYT kaynaklı kıdem tazminatı ödemeleri için işverene sağlanacak KGF desteği kapsamında oluşturulacak kefalet hacminin 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarılacağını söyledi.

İlk açıklandığında 250 milyar lira olarak duyurulan KGF desteği, deprem felaketinin ardından 350 milyar liraya çıkarılmıştı. Bu kapsamda işletmelerin EYT kaynaklı kıdem tazminatı yükünü hafifletmek amacıyla sağlanacak desteğin tutarı ise 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkaracak.

Ancak bu destekten işletmelerin tamamı yararlanamayacak. Bununla ilgili bankaların içsel derecelendirme sistemi dikkate alınarak standart ve derecelendirme sistematiği oluşturuldu. Firmalar finansal sağlamlıkları, geçmiş borç ödeme davranışları, teminat ihtiyaçlarına göre 5 ayrı gruba bölündü. En güçlü olan 1. Grup ile kredibilitesi en zayıf olan 5. Grup KGF desteklerinden yararlanamayacak.

Kalanlar içinde ise destek ağırlıklı olarak 3. Gruptakilere verilecek. Buna göre kefalet imkanının yüzde 60’ı 3. Grup, yüzde 30’unu 2. Grup, yüzde 10’unu ise 4. Gruptaki firmalara kullandırılacak.