ARGE 250


Fed Başkanı Powell: Tahvil alımında değişiklik verilere bağlı

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası (Fed) beklendiği gibi para politikasında değişikliğe gitmedi. Başkan Powell, varlık alım hızını ayarlamayı değerlendirdiklerini ve bunun zamanlaması hakkında herhangi bir karar vermediklerini söyledi.

Faizleri ve tahvil alım programını değiştirmeyen ABD Merkez Bankası(Fed), iki günlük toplantısının ardından açıkladığı kararında iyimserliğini korudu ve para politikası desteğinin sona erdirilmesine yönelik görüşmelerin devam ettiğine işaret etti.

Fed Başkanı Jerome Powell para politikası kararının yayınlanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Fed'in koronavirüs salgınının ekonomide yarattığı tahribatta mücadele için 2020 bahar aylarında devreye aldığı ekonomik desteği geri çekmenin zamanı gelmeden önce ABD istihdam piyasasında hala "alınacak yol" olduğunu söyledi.

Powell gazetecilere yaptığı açıklamada Fed'in aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımlarını azaltmadan önce önümüzdeki aylarda "istihdamda güçlenme görmek isterim" dedi.

Ancak Powell, koronavirüsün daha bulaşıcı Delta varyantı yoluyla yeniden yayılmasının toparlanmayı riske atma veya kriz dönemi politikalarını sona erdirmeyi planlayan Fed'i yolundan saptırma riskini de göz ardı etti.

Powell ABD'de vakaların arttığı bölgelerde "sağlık açısından ciddi sonuçları olacak. Ancak önceki dalgalarda "ekonomik yansımaları daha az olma eğilimindeydi. Bu sefer de durumun böyle olacağı mantıksız bir beklenti değil" dedi.

Powell, yeni bir salgının işçilerin istihdam piyasasına geri dönüşünü yavaşlatabileceğini veya sonbaharda planlanan okulların yeniden açılmasını engelleyebileceğini kabul etse de, "Bununla mücadele etmeyi öğrenmiş görünüyoruz" dedi.

Tahvil alımlarını azaltmak için net bir zaman çizelgesi olmamasına rağmen, bu konuda ilerleme kaydedildiği görüldü. Powell, aylık 40 milyar dolarlık ipoteğe dayalı menkul kıymet alımını, 80 milyar dolarlık Hazine tahvillerinden "daha önce" azaltmaya "çok az destek" verildiğini ve süreç başladığında "ikisini aynı anda azaltacaklarını" söyledi.