ARGE 250


Gebze OSB’nin başarı modeli

irem sertbaş

Organize sanayi bölgeleri modelinin oluşumuna öncülük eden Gebze Organize Sanayi Bölgesi, üniversite – sanayi işbirliğindeki atılımıyla da dikkat çekiyor. Halkbank – Gebze OSB Ortak Akıl Toplantısı’na katılan paydaşlar, modeli başarılı kılan faktörleri anlattılar, başta ulaşım ve insan kaynağı olmak üzere mevcut sorunlara çözüm önerileri getirdiler...

Organize sanayi bölgeleri, Gebze OSB Başkanı Vahit Yıldırım'ın sözleriyle" Türkiye’nin Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne kadar hayata geçirdiği en büyük projelerden biridir." Dünyada benzeri olmayan ve ihracı gündeme gelen organize sanayi bölgeleri, Türkiye'nin son 20 yılda sanayi alanında imza attığı büyük atılımda önemli rol oynadı. Halkbank ve Turkishtime, ekonominin omurgasını oluşturan organize sanayi bölgelerinin gelecek rotalarını incelemek üzeri ortak akıl toplantıları başlattı. İlk toplantı, OSB modelinin gelişimine öncülük eden Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleşti.

Vahit Yıldırım: Bütün katılımcılara hoş geldiniz diyorum. Bu toplantıdan çıkacak olan sonuçlar ilgili makamlara iletilecektir.

Türkiye’nin Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne kadar hayata geçirdiği en büyük projelerden biri, OSB modelidir. Dünyada bu modelin benzerinin olmadığını söylemek, öyle sanırım ki yanlış olmaz. Bildiğiniz gibi OSB modelinin yurtdışına ihracı da gündemdedir. Bu olgu, sayın Başbakanımız ve sayın Bakanlarımızın OSB modelini ciddi bir başarı hikayesi olarak zikretmelerini getirmiştir.

Türkiye’deki 320 OSB’nin hepsi birer fabrikadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin yurtdışından satın alamadığı herhangi bir ürün varsa Gebze Organize Sanayi Bölgesi olarak bunu üretme kabiliyetine sahibiz ve bu göreve hazırız. Dünyada ne üretirseniz üretin, içinde mutlaka metal, lastik, plastik, elektrik, elektronik, yazılım bulunur… GOSB’da bu alanların hepsinde ihtisaslaşmış mükemmel firmalarımız vardır. Keza başka OSB’lere profillerine uygun görevler verilebilir. OSB’lerin gücünü kullanmak gerekmektedir.

Murat Ezer: Halkbank olarak ben de katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Genel Müdürümüz Sayın Osman Arslan, tüm katılımcılara selamlarını ilettiler. Kendisi çok arzu ettiği halde yönetim kurulu toplantısı nedeniyle katılamadılar. Önümüzdeki günlerde Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etmeyi arzu ediyorlar. Gebze bizim bankamız için çok değerli bir yer. Halkbank’ın Türkiye çapında 25 tane bölgemiz vardır. Bu bölgelerden biri, yani Halkbank’ın yönetildiği 25 bölgeden biri de Gebze Organize Sanayi Bölgesi’dir. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bir bölge koordinatörlüğümüz bulunuyor. Sayın İsmail Rüştü Atik Bey bizim bölge koordinatörümüzdür. Bu bölgeye biz çok değer veriyoruz. Halkbank olarak her zaman üreticinin yanında olduk. Hep olacağız. Ortak Akıl toplantılarını düzenleme sebebimiz de zaten budur. Daha verimli nasıl oluruz sorusunun cevabını aramaktayız. Buradan çıkan sonuçların raporlanması dışında biz de banka olarak kendi üstümüze düşenleri not alıp bütün organize sanayiler için hazırlıklarımızı yapmayı hedeflemekteyiz. Katılımınız için tekrar teşekkür ederiz.

Sonuç raporunu okumak için tıklayınız