AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Gözler faiz kararlarında

Turkishtime Dergi

Bu hafta piyasaların gözü Fed ve TCMB'nin faiz kararlarında olacak.

Bu hafta Fed ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararlarını açıklayacak. Çarşamba akşamı Fed'in faiz kararı, perşembe günü ise TCMB'nin faiz kararı belli olacak.

Ekonomistlerin beklentisi, faizin yüzde 45'te sabit bırakılmasını bekliyor. Politika faizi beklentisi yüzde 45-47,50 arasında olurken, yıl sonu beklentisi ise yüzde 45.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre politika faizine ilişkin cari ay sonuna yönelik beklenti yüzde 45, 3 ay sonrası için ise yüzde 46,85 oldu. 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi de yüzde 36,62'den yüzde 36,96'ya çıktı.

Ankete göre geçen ay yüzde 3,17 olan mart ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) artışı beklentisi, bu anket döneminde yüzde 3,43'e çıktı. Cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 42,96 iken, bu anket döneminde yüzde 44,19 olarak gerçekleşti. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,78'den yüzde 36,70'e geriledi.

TCMB'nin faiz kararının yanı sıra sıkılaştırma adımları da yakından izleniyor.

TCMB, ilave sıkılaşma adımları kapsamında, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından nakit çekim işlemlerinde faiz oranını ihtiyaç kredisi faiz oranıyla uyumlu seviyeye yükseltirken, bankacılık sisteminde Türk Lirası mevduatın payını artırmaya yönelik yeni adımlar attı.

Banka, kredi kartlarından yapılan nakit avans işlemleri ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının hesaplama yönteminde değişiklik yaptı. Yeni yönteme göre, hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 4,42'den yüzde 5'e çıkarıldı.

Bu arada uluslararası bankalardan geçen hafta art arda yapılan açıklamalarda, faizde 500 baz puanlık bir artışın olabileceği tahminleri yürütülmüştü.