AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İhracatçı ve turizmciye yüzde 9 faizle kredi

Turkishtime Dergi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracata dönük yatırımlara ve turizm sektöründe döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yıllık yüzde 9'a varan faiz oranıyla uzun vadeli finansman imkanı sağlanacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihracata dönük yatırımlar ile turizm şirketlerine yıllık yüzde 9'a inen kredi faizi ile finansman desteği açıkladı. Erdoğan, krediler için ihracat şirketlerine 100 milyar, turizm şirketlerine ise 50 milyar lira olmak üzere toplam 150 milyar lira kaynak ayrıldığını duyurdu.

Erdoğan dün akşam esnaf ve sanatkârlar ile iftar programında yaptığı konuşmada, "İhracata dönük yatırımlara, yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak yıllık yüzde 9'a varan faiz oranıyla Türk Lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkânı getiriyoruz. Benzer bir uygulamayı turizm sektöründe de hayata geçirerek döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9’a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk Lirası finansmanı sağlıyoruz" dedi.

Proje finansmanı prensipleriyle harcama karşılığı ve belge karşılığı kullandırılacak bu krediler için 100 milyar lirası ihracat, 50 milyar lirası turizm için olmak üzere toplamda 150 milyar liralık bir kaynak ayırdıklarını söyleyen Erdoğan, "KOBİ’ler için 250 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 1.5 milyar lira limiti olan yüzde 9'a varan yıllık faiz oranı ve iki yılı ödemesiz, üç ila on yıl arası vade ile kullandırılacak" ifadelerine yer verdi.