ARGE 250


İlk çeyrek büyüme beklentisi yüzde 3.9

Turkishtime Dergi

Türkiye ekonomisi için ilk çeyrek büyüme beklentisi, anketlerde yüzde 3.9 olarak şekillendi. TÜİK, GSYH verilerini 31 Mayıs'ta açıklayacak.

Türkiye ekonomisinin, 50,000'den fazla kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli depremlerin gerçekleştiği dönemi de içinde barındıran birinci çeyrekte yüzde 3.9 büyümesi, 2023'ün tamamında büyümenin yüzde 2.8 olması bekleniyor.

Reuters'ın 15 kurumla yaptığı ankete göre 2023 yılı ilk çeyrek için büyüme beklentileri yüzde 1.2 ila yüzde 5.5 bandında yer alıyor. Türkiye ekonomisi veriye baz oluşturan dönem olan 2022 ilk çeyrekte yüzde 7.6, yılın tamamında ise yüzde 5.6'lık bir artış göstermişti.

TCMB, Mayıs ayında yaptığı PPK toplantısında güncel verilerin deprem bölgesinde ekonomik faaliyetin beklenenden hızlı toparlandığını göstermekte olduğunu ve orta vadede depremin ekonomi üzerinde kalıcı bir etkide bulunmayacağının belirginleştiğini belirtti.

Yılın geri kalanında uygulanacak ekonomi politikaları cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu ardından şekillenecek.

Yıllık büyüme sorusuna cevap veren 19 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre Türkiye ekonomisi yüzde 2.8 büyüme kaydedecek. Tahminler yüzde 2.1 ile yüzde 4 arasında bulunuyor.

TÜİK, birinci çeyrek GSYH verilerini 31 Mayıs'ta açıklayacak.