ARGE 250


İmalat sanayinde daralma sürüyor

Turkishtime Dergi

İmalat PMI Ağustos'ta 46.4'e inerek daralmanın hızlandığına işaret etti, fiyatlar rekor artış kaydet etti.

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Ağustos'ta 46.4'e gerileyerek sektörde daralmanın beşinci ayına hızlanarak girdiğine işaret etti. Üretim ve yeni siparişler TL'deki keskin değer kaybı nedeniyle sert daralma kaydederken, kurdaki yükseliş girdi ve fabrika çıkış fiyatlarının rekor düzeyde yükselmesine yol açtı.

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, Temmuz ayında 49 değerini almıştı. PMI'da 50'nin üzeri seviyeler büyümeye, altı daralmaya işaret ediyor. Endeks Nisan'dan bu yana 50'nin altında bulunuyor.

Yeni siparişler endeksi Temmuz'daki 46.6 seviyesinden 44'e gerileyerek yükselerek daralmanın hız kazandığına işaret etti.

İhracat siparişleri ise 50.4 ile Temmuz ile aynı değeri aldı. İmalatçılar ihracattaki büyümede TL'deki değer kaybının rol oynadığını ifade ettiler.

Üretim endeksi Ağustos'ta 48.3'ten 44.1'e gerileyerek iki yılın en düşük değerini aldı. Endeks dört aydır üretimde daralmaya işaret ediyor.

Girdi ve fabrika çıkış fiyatları TL'deki değer kaybı sonucu endeksin derlenmeye başladığı Haziran 2005'ten bu yana en sert yükselişi kaydetti.

PMI ayrıca tedarikçilerin teslim sürelerinin şu ana kadarki en uzun süreye uzadığını gösterdi.

İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.