ARGE250


IMF, büyüme tahminlerini düşürdü

Turkishtime Dergi

IMF, Küresel Ekonomik Görünüm raporunda savaşın özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkileyeceğine vurgu yaptı. IMF, 2022 yılı için Türkiye’nin büyüme tahminini 3,3’ten 2,7’ye, dünyanın ise 4,4’ten 3,6’ya çekti.

Dünya Bankası’nın ardından IMF de Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle oluşan şokun dünyada görünümü bozduğunu açıkladı. IMF, Küresel Görünüm Raporu yayımladı. Savaşla ortaya çıkan, gıda, enerji ve tedarik şokunun özellikle gelişmekte olan ekonomileri olumsuz etkileyeceği belirtilen raporda, dünya ekonomisinin büyümesinin yavaşlayacağı ve bunun da bütün ülkeleri etkileyeceği vurgulandı.

Türkiye’nin 2022 büyümesi yıl başındaki güncellemeden 0,6 puan aşağı çekilerek 2,7’ye olarak tahmin edildi. 2023 büyümesi 3.0 olarak öngörüldü. Dünya’nın ise 2022 ve 2023’te 3,6 oranında büyüyeceği tahminine raporda yer verildi. Yıl başında dünya için 2022 büyümesi 4,4, 2023 büyümesi 3,8 olarak tahmin edilmişti.

“Savaşın ekonomik etkileri, bir depremin merkez üssünden çevreye yayılan sismik dalgalar gibi, emtia piyasaları, ticaret ve finansal bağlantılar yoluyla her yere yayılıyor” denilen raporda, bir bölgede çıkan arz şokunun diğer ülkeleri de etkilediği belirtilerek bunun fiyat yükselişlerine yol açtığı, zamanla hafiflemekle birlikte 2023 sonuna kadar enflasyon baskısının süreceği kaydedildi. Raporda gelişmekte olan ülkeler için finansal güçlüklerin sürdüğü de vurgulandı.