ARGE 250


IMF Türkiye için büyüme tahminini yüzde 6'ya çıkardı

Turkishtime Dergi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisinin 2021'de pozitif büyümeye devam etmesinin beklendiğini belirterek, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 6 oranında büyümesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisinin 2022'den itibaren yıllık yaklaşık %3.5 büyüme trendine geçmeden önce 2021'de %6 büyüyeceğini tahmin etti. IMF 4. madde kapsamında gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında yayımladığı raporda Ankara'ya COVID-19 salgınıyla mücadele için ek önlemler uygulaması çağrısında da bulundu.

IMF, Ekim'de yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye'nin 2021'de %5 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu. 2020'de Türkiye ekonomisinin %5 daralacağı tahmininde bulunan IMF'nin Dünya Ekonomik Görünüm raporunun güncellenmiş hali bugün yayımlanacak.

IMF, büyüme tahminini %6'ya revize etmesinin nedenlerinin aşılamanın başlaması, Türkiye'nin ticari ortaklarının ekonomik büyümelerinde yaşanan toparlanma ve 2020'nin sonundaki olumlu momentumun devam etmesi olduğunu açıkladı.

Kuruluş, Türkiye'nin 2020'de GSYH'nın %2.5'i kadar doğrudan mali önlem açıkladığını ancak daha fazla "hedef odaklı ve geçici" mali destek gerektiğini belirtti.

IMF, "Türkiye'nin 2021'de (ekonomiye) desteği artırmak için muhtemelen GSYH'nın %1'i kadar mali olanağı var" dedi. IMF zor durumdaki hanelere ve kayıtdışı ya da kendi namına çalışanlara sağlanacak ek sosyal yardımlarların salgından en fazla etkilenenleri destekleyebileceğini de belirtti.

IMF aynı zamanda Türkiye'de enflasyonun 2021'in sonuna doğru hafif düşeceğini ancak hedefin üstünde kalacağını da belirtti.