AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


IMF, Türkiye’nin büyüme tahminini yüzde 5,8’e düşürdü

Turkishtime Dergi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme beklentisini yüzde 6’dan 5,8'e çekti.

Uluslararası Para Fonu (IMF), güncellediği Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme beklentisini yüzde 6’dan 5,8'e düşürdü. Küresel ekonomide bu yıl için yüzde 6 büyüme tahminini koruyan IMF, 2022 beklentisini yüzde 4,4’ten 4,9’a yükseltti. Toparlanmada belirginleşen ayrışmaya da dikkat çekilen raporda, büyüme tahminleri gelişmiş ekonomiler için yukarı, gelişmekte olan ekonomiler için ise aşağı yönlü revize edildi. Uluslararası Para Fonu da (IMF) yeni varyantların küresel iyileşmeyi tehdit ettiğine vurgu yaptığı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda zengin ülkelerin büyüme tahminlerini yükseltirken, Türkiye’nin de aralarında olduğu bazı gelişmekte olan ülkelerin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Türkiye için 2021 büyüme öngörüsünü yüzde 6’dan yüzde 5,8’e düşüren IMF, 2022 büyüme tahmini ise yüzde 3,5'ten yüzde 3,3'e düşürüldü. küresel ekonomk büyüme öngörüsünü yüzde 6 olarak tutarken, ABD için büyüme tahminini yüzde 6,4’ten yüzde 7’ye çıkardı. Endonezya, Malezya, Filipinler, Tayland ve Vietnam’a ilişkin büyüme tahminleri de artan COVID-19 vakaları nedeniyle düşürüldü. Asya için genel büyüme öngörüsünü yüzde 7,5’e (1,1 puan) düşüren IMF, varyantların yeni kısıtlamalarla sonuçlanabileceğini ve ekonomik faaliyetleri tekrar sınırlayabileceğini belirtiyor.

IMF, yüksek aşı karşıtlığı oranları nedeniyle bu yıl hem gelişmekte olan hem gelişen ekonomilerin potansiyel GSYH’lerinden 0,8 puan silinebileceğini öngörüyor.