AR-GE 250


İş dünyasından '100 milyar dolar' için görev dağılımı

Turkishtime Dergi

ABD Ticaret Bakanı Ross’un ilk kez geldiği ülkemizdeki temasları devam ederken, özel sektör 100 milyar dolar hedefi ne ilişkin görev dağılımı yaptı. TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, “Ticaret hedefi ne 2023’te ulaşırız" dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılmasına yönelik süreç hızlanarak devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın G20 Zirvesi’ndeki mutabakatlarının ardından, ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik iki ülke arasındaki en üst düzey buluşma geçen cuma günü başladı.

ABD Ticaret Bakanı Wilnur Ross, bakan olarak ilk kez ziyaret ettiği ülkemizde (5 yıl aradan sonra gelen ilk ABD Ticaret Bakanı oldu), İstanbul’da özel sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yürütme Kurulu Toplantısı’na katıldı. Kendisine ‘TAİK Onursal Başkanlığı’ takdiminin yapıldığı toplantıda, özel sektör temsilcilerinden ayrıntılı bilgiler edinen Ross’un, Türkiye’den ileri ticaret için hızlı takvim beklentisini dile getirdiği ifade edildi.

Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK), iki ülke liderinin ortak görüş olarak ortaya koyduğu 100 milyar dolar dış ticaret hedefi için geçen yıldan bu yana yoğun bir mesai yürütüyor. TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, “TAİK olarak business (iş) diplomasisi yapıyoruz” dedi. İki ülke liderinin kararlılığı ile oluşan 100 milyar dolar dış ticaret hedefinin, yine iki ülke liderinin kararlılıklarının bir sonucu olarak 2023’te gerçekleşeceğine
inandığını belirten Yalçındağ, “Bu hedef için orta ve uzun vade bir kenara bırakılmış durumda. Kısa vade üzerinde yürüyor” dedi. Kısa vadeden neyi kast ettiğini sorduğumuz Yalçındağ, “Hemen yarın diyebilirim. İki ülkenin ticaret bakanlıkları bu hedef için çok samimiler, ortak çalışma ve aldıkları sorumlulukları yerine getirme konusunda çok istekliler. Özel sektör de son derece heyecanlı bir mesai içerisinde” dedi.

Kurumlara yeni görev

Yalçındağ, BCG’nin hazırladığı raporun neticesinde, ‘ticaret’, ‘yatırım’ ve ‘algı ve tanıtım’ başlığı altında 3 çalışma grubunun oluşturulacağını belirterek, “Türkiye’nin özel sektörünü temsil eden en üst derecedeki kurumların söz konusu çalışma gruplarına ilişkin görevlendirmelerini yaptık” dedi. Görevlendirme neticesinde Ticaret Grubu’nda TOBB ve TİM görev alacak. Yatırım Grubu’nda TÜSİAD, ABFT (AnCham Turkey) ve YASED bulunurken, Algı ve Tanıtım Grubu’nda TAİK mesai yürütecek. TAİK, aynı zamanda 100 milyar dolar hedefi için özel sektör adına koordinasyon görevini de devam ettirecek.

TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, ABD ile ticaretin geliştirilmesine yönelik tüm kesimlerin çok samimi bir yaklaşımı olduğuna işaret ederek, "Önce ticaret sonra yatırım" dedi.