ARGE 250


İtalya tarihinin en büyük teşvik planını başlatıyor

Kurtuluş Öztürk

Başbakan Giuseppe Conte KOBİ'ler için 400 Milyar Avro'luk destek kredisi paketini açlıkladı.

Conte, koronavirüs darbesi karşısında şirketlere yardımcı olmak için İtalya tarihinde daha önce görülmemiş bir destek paketi açıkladı. Mart ayında açıklanan 350 Milyar Avro ile birlikte toplam destek paketi 750 Milyar Avro oldu, bu İtalya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının neredeyse yarısı.

İtalya Başbakanı bakanlar kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada: "Bu kararname ile, üreticilerin likiditesini desteklemek için benzeri görülmemiş bir müdahale gerçekleştirdik: Herhangi bir sınırlama olmaksızın her türlü şirket için devlet tarafından bankalara % 90'a varan devlet teminatı içeren krediler için 400 Milyar Avroluk fon açtık." diyerek, bu desteğin işletmeler için adeta bir "bazuka" etkisi yaratacağını belirtti.

Başbakan Conte, ayrıca bazı vergi ödemelerinin nisan ve mayıs aylarında da askıya alınacağını söyledi.

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Stefano Patuanelli ise, devletin onayını gerektirmeyecek şekilde, küçük esnaf veya serbest meslek sahibi olan küçük işletmelere herhangi bir değerlendirme gerektirmeyecek 25.000 Avroluk hızlı kredinin talepleri halinde derhal hesaplarına yatıracaklarını belirtti.

Kaynak: El Pais