OSB Yıldızları Araştırmması


Kısa çalışmaya iş dünyasından destek

Turkishtime Dergi

Çalışanların ücretinin, dışsal etkilerden kaynaklı durumlarda, geçici süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanabilmesine olanak sağlayan “Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik"te gerçekleştirilen değişikliğe odalardan destek geldi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik”te gerçekleştirdiği, çalışanların ücretinin, dışsal etkilerden kaynaklı durumlarda, geçici süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanabilmesine olanak sağlamaya dönük değişikliği değerlendiren ticaret ve sanayi odaları, gelişmenin piyasaları rahatlatacağı görüşünde.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, son yönetmelik değişikliğinin çalışan kesiminin gelirini, işletmelerin ise nitelikli iş gücünü kaybetmemeleri için önemli bir destek olduğunu aktardı. Avdagiç, düzenlenen yönetmelikle Kısa Çalışma Ödeneği’nde yeni bir dönem başladığını belirterek, şunları kaydetti: “Kısa Çalışma Ödeneği, döviz dalgalanması gibi dönemsel şoklarda işten çıkarmalara karşı da şirketleri ve çalışanlarını koruma çemberine almıştır. Dışsal nedenlerle oluşan zorlayıcı dönemler, yapılan değişiklikle daha kolay aşılabilecek. Bu, firmanın ilişkili olduğu tüm değer zincirini olumlu etkileyecek bir düzenleme. Çünkü zor durumda olan firma, nitelikli iş gücünü kaybetmemenin yanı sıra işçi çıkarmanın ağır maliyetiyle de karşı karşıya kalmayacak. Bu durum, firmanın ilişki içinde olduğu tedarikçisinden alacaklısına kadar tüm tarafl ara ve sonunda ekonomiye yansıyacak. Firmalarımızı, artacak talebe de hazırlıklı tutacak.”

3 aylık sürenin 6 aya çıkarılması beklentisi Şekib Avdagiç, “Bununla birlikte, ilerleyen süreçte Kısa Çalışma Ödeneği’ndeki 3 aylık süre kısıtlamasının daha da yükseltilebileceğini umuyoruz. 3 ay olan ödenek süresinin, sıkıntılı firmaların daha iyi toparlayabilmesi için 6 ay şeklinde belirlenmesi daha da rahatlatıcı olacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk’a bu yönetmelik değişikliği ve gösterdiği duyarlılık içinteşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kütükçü: İstihdam piyasasını rahatlatacak kritik bir adım

OSBÜK ve Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, kısa çalışma ödeneğiyle ilgili yönetmelik değişikliğinin iş dünyasını ve istihdam piyasasını oldukça rahatlatacak kritik bir adım olduğunu vurguladı. İş dünyasının istihdam başta olmak üzere pek çok alanda daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunun altını çizen Kütükcü, “Ülke olarak zor bir ekonomik dönemden geçiyoruz. Elbette ki bu dönemi milletçe göğüsleyerek, daha güçlü yarınlara ulaşacağız. Ancak bu dönem, gerek küresel piyasalardaki daralma gerekse kendi ekonomimizdeki yavaşlamadan dolayı işletmelerimizin daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğu bir dönem. Biz de iş dünyamızın bu dönemdeki öncelikli taleplerini hazırladığımız raporlarda ilgili kurumlara, bakanlıklara ilettik. Resmi Gazete’de yayımlanan kısa çalışma ödeneği ile ilgili düzenleme de, acilen hayata geçirilmesi gereken taleplerimiz arasındaydı. Kısa çalışma ödeneği, bu süreçte istihdamın devamlılığını sağlamak ve işletmelerimizin istihdam yükünü azaltmak için çok kritik bir adım olmuştur. Bu tür pozitif düzenlemeler iş dünyasının, işgücü piyasasının, dolayısıyla da Türkiye’nin üretim motivasyonunu artıracaktır” şeklinde konuştu.