AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


KOSGEB'den KOBİ’lere 'hibeden yararlanın' çağrısı

Turkishtime Dergi

Sanayide enerji verimliliğini artırmayı hedefleyen KOSGEB, enerji verimliliğine yönelik yapılacak yatırımlara 400 bin liraya kadar hibe desteği veriyor. KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, şu ana kadar programa 152 firmanın başvurduğunu açıkladı.

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, enerji verimliliğine yönelik yapılacak yatırımlara 400 bin liraya kadar hibe desteği verilmesini öngören projeden yararlanma çağrısı yaptı. İki unsuru bulunan projenin ilk aşamasında masrafı KOSGEB tarafından karşılanmak üzere firmaların enerji verimliliği haritası çıkarılıyor. Bu aşamada üretimin tüm aşamalarındaki enerji kullanımı dikkate alınıyor. İkinci boyut ise yüksek enerji tüketen, verimsiz çalışan motorların AB standartlarında yenilenmesi. Başkan Kurt, KOBİ’leri destek programından yararlanmaya çağırdı. KOSGEB, proje kapsamında değiştirilecek motorlar için 30 bin liraya kadar etüt, 400 bin liraya kadar verimlilik artıcı yatırım için hibe veriyor.

DÜNYA Gazetesi aracılığıyla KOBİ’leri programdan yararlanmaya çağıran KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, şu ana kadar programa başvuru yapan firma sayısının 152, hizmet sağlayıcısı olarak başvuru yapan 20 ve etüt proje sertifikasına sahip 16 şirket bulunduğu bilgisini verdi.

AB’nin, 2019 yılında Avrupa Yeşil Mutabakatı ile yeni bir büyüme stratejisi belirlediğine dikkat çeken Kurt, işletmelerin mevcut durumlarını tespit ederek sorun ve ihtiyaçlarının belirlenmesini önemli gördüklerini aktardı. Proje başlamadan önce ihtiyaçları tespit ettiklerini dile getiren Kurt, “Bu tespitlerden hareketle KOSGEB olarak yeni bir destek programı kurguladık. Buna da KOBİ Enerji Verimliliği Desteği dedik” diye konuştu. Birinci boyutunda KOBİ’lerin enerji verimliliği haritasını çıkartmak istediklerini söyleyen Hasan Basri Kurt, enerji verimliliği danışmanı olarak yetkilendirilmiş kişilerden alınan etüt hizmetini karşılayacaklarını kaydetti.