AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Londra'da da Türk Ticaret Merkezi açıldı

Turkishtime Dergi

Londra Seramik Türkiye Ticaret Merkezi (TTM), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle ve davetlilerin katıldığı törenle hizmete açıldı. TİM Başkanı Gülle “4 ülkedeki 5 farklı şehirde 12 Ticaret Merkezimizi faaliyete geçirdik. Londra'daki Seramik Ofisimiz ile birlikte bu sayı 13'e ulaştı” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 100 Günlük Eylem Planı'nda işaret ettiği yeni Türkiye Ticaret Merkezi (TTM) açılışlarına hızla devam ediyor. İngiltere'de Ocak ayında açılan Bilişim TTM'nin ardından, bu kez seramik de sektöründe hizmet verecek Londra Seramik TTM ofisi, 12 Eylül günü Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsmail Gülle tarafından törenle açıldı. Londra'da açılan TTM, dünyaca ünlü markaların bulunduğu Clerkenwell bölgesinde, “26, St. Cross Street, London EC1N 8UH” adresinde hizmet verecek.

35 yeni TTM ofisi açılacak

Açılışta bir konuşma yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye Ticaret Merkezleri'nin TİM'in en önemli projeleri arasında yer aldığını kaydederek, “Dünyanın en önemli ticaret ve finans merkezlerinden birisi olan Londra'da Seramik TTM Ofisi'mizin açılışını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bugüne kadar, Londra'nın yanında ABD'de Şikago ve New York, İran'da Tahran ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde Dubai'de olmak üzere 4 ülkedeki 5 farklı şehirde 12 ticaret merkezimizi faaliyete geçirdik. Londra'daki Seramik Ofisimizle birlikte bu sayı 13'e ulaştı. Önümüzdeki dönemde de Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu gibi 35 yeni ülke ve şehirde TTM ofisleri açılacak” diye konuştu.

Dünyanın dört bir yanında açılması planlanan TTM ofisleri ile hedef pazarlarda etkinliğin artırılması, ürün çeşitliliğinin genişletilmesi ve Türkiye markasının tanıtılmasının hedeflendiğini vurgulayan TİM Başkanı, “Bu merkezler, görev itibarıyla bünyelerinde Türk mağazaları, depoları, showroomları barındıran; bulundukları ülkedeki firmalarımıza, hukuki ve mali danışmanlık sağlayan yapılar olarak çalışıyor. Türkiye'nin 2023 İhracat Strateji Hedefleri doğrultusunda, ilk ticaret merkezimizi 2017 yılında faaliyete geçirmiştik. Bugün Londra'da yeni bir açılıştayız. İngiltere ile ticari ilişkilerimizi daha da ileri taşımak adına 2018 yılı Ocak ayı içerisinde Londra TTM'mizde bilişim sektörümüz faaliyete başlamıştı. Şimdi ise seramik sektörümüz faaliyete başlıyor. İngiltere, bilhassa seramik sektöründe Avrupa'daki en büyük alıcılarımızdan biri” dedi.

Moda, mobilya, gıda ve mücevher sektörleri de eklenecek

Önümüzdeki süreçte Londra TTM bünyesine moda, mobilya, gıda ve mücevher sektörlerinin de dahil edileceğini ifade eden Gülle, bu sayede hem İngiltere'ye hem de Avrupa'ya olan ihracatın büyük bir ivme kazanacağının altını çizdi.