ARGE 250


Meclis'te kabul edildi: Kira artışına yüzde 25 sınır

Turkishtime Dergi

Konut kira artışına yüzde 25 sınırı getiren getiren düzenleme Avukatlık kanuna eklenerek TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Kira sınırlaması TBMM Genel Kurulu'nda dün kabul edilen Avukatlık Kanunu ile Türk Borçlar Kanunu'na eklendi.

Genel Kurul’da görüşülen ‘Avukatlık Kanunu ile Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne eklenen önerge ile 1 Haziran 2023 tarihine kadar yapılacak kira artışları, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ dün "Konut kiralarında 1 yıl süreyle, bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilecek, üzerindeki artışlar geçerli olmayacak" demişti.

TÜİK verilerine göre konutlarda kiracı tarafından ödenen gerçek kira kalemi %4.44 ile tek başına en yüksek ağırlığa sahip alt kalemlerden ikincisi.

Yıllık enflasyon Mayıs'ta %73.5 ile 24 yılın zirvesine çıktı. TÜİK ise kiracı tarafından ödenen kira artışını yıllık %20.02 olarak ölçüyor.

Düzenlemenin olayın tarafları açısından "dengeli ve ortada bir çözüm olmadığını" belirten hukukçular, uygulamanın açılacak tahliye davalarının sayısında da artışları beraberinde getireceğine dikkat çekiyor.